Domů Ekonomika Dodavatelé pr...

Dodavatelé pro energetiku diskutovali v Jinačovicích o exportu

0

Jak podpořit export energetických projektů. To bylo jedno z hlavních témat setkání zástupců dodavatelů pro energetiku, které uspořádal vydavatel Moravského hospodářství – společnost Magnus Regio – v golfovém resortu Kaskáda v Jinačovicích.

Do oblasti energetiky míří více než 35 procent podpořených státní úvěrovou pojišťovnou EGAP. Ta loni dosáhla rekordního objemu pojištěného exportu a pojistila vývoz za 72 miliard korun. „Valná část českého exportu směřuje do Evropské unie a je tedy bez naší podpory,“ uvedl generální ředitel EGAPu Jan Procházka. Pojišťovna za pět let zpětinásobila svou pojistnou angažovanost, letos má přesáhnout 250 miliard korun. „Nejvíce exportu z energetického sektoru pojištěného EGAPem míří do Turecka a Ruska,“ dodal Procházka.

Podpořit vývoz právě do mimoevropských zemí má také nová exportní strategie. „Zatím jsme závislí na několika málo státech a odvětvích. Sice tak stoupá obrat, ale zvyšují se také výrobní náklady, nabízíme stále menší portfolio produktů a zmenšuje se odbytiště. Přestože ekonomický indikátor vychází dobře, celková pozice není dobrá,“ zhodnotil ředitel odboru podpory exportu z ministerstva průmyslu a obchodu Zdeněk Vališ.

Vývoz do prioritních a zájmových zemí mimo Evropskou unii se zatím podařilo zvýšit o 20 procent. „Pro exportéry je to dobrá zpráva. Právě do těchto zemí budeme chtít soustřeďovat podporu, jako je poskytování exportního financování, ve formě pojištění, poskytování záruk či úvěrování vývozu i nastavení dalších nástrojů, například marketingu. Ministerstvo se v posledních dvou letech zúčastnilo téměř 190 výstav se zástupci čtyř a půl tisíc podniků,“ dodal Vališ. Důležitou součástí naplňování exportní strategie je podle něj také rozšiřování zahraniční obchodní sítě ministerstva průmyslu a obchodu.

Rušení ambasád v zahraničí pak dvacítka zástupců dodavatelských firem v diskuzi u kulatého stolu označila za vážnou chybu, stejně tak jako malou podporu malých a středních firem. „Nárůst pojistek například v Rusku je způsoben několika ojedinělými projekty. Podíl malých a středních firem je deset procent, což je z mého pohledu naprosto nedostatečné. Přestože máme co nabídnout, neumíme to profinancovat, chybí nám podpora,“ podotkl například Richard Benda, jednatel ze společnosti Enkom.

Díky velkým projektům, ale i řadě menších, zůstaly exportní úvěry jednou z mála oblastí ekonomiky, které významně rostou. „České bankovnictví má výhodu díky dostatečné likviditě na trhu. Má dostatek depozit, ze kterých může financovat ať už exportní tak tuzemské projekty. Dokonce bychom chtěli víc, ale projektů není tolik – zejména na tuzemském trhu. U exportu je to otázka kvality,“ uvedl Tomáš Hron, ředitel Global Transaction Banking z UniCredit Bank, která byla generálním partnerem celé akce.

Videa z business meetingu jsou k shlédnutí v našem novém youtube kanálu:

Zdeněk Vališ – Ministerstvo průmyslu a obchodu ZDE

Tomáš Hron – UniCredit Bank ZDE

Jan Procházka – EGAP ZDE

Na všechna videa z našeho youtube kanálu se můžete podívat ZDE