Domů Ekonomika Dotace pro po...

Dotace pro podnikatele: Nejste stoprocentně připraveni? Počkejte na další výzvy, radí experti

0
dotace

Září učinilo definitivní čáru za možností získat dotace z Operačního programu Podnikání a inovace (OPPI). Podnikatelům se však otevřely nové možnosti, jak spolufinancovat své projekty z evropských fondů. Ideální příležitost se teď nabízí i dotačním zelenáčům – například v programu Marketing. I v prvních výzvách by se ale měli připravit na silnou konkurenci.

Následovník OP PI pro roky 2014-2020, Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK), odstartoval naostro již v květnu. „Na své si přijdou především firmy, které již investují nebo hodlají investovat do výzkumné infrastruktury, chtějí zahájit výrobu nových inovovaných produktů nebo mají zájem o úsporu energie. Podporován bude také rozvoj ICT, nákup a rekonstrukce nemovitostí, případně celá řada dalších aktivit od účasti na zahraničních výstavách po modernizaci malých vodních elektráren,“ představil vedoucí Regionálního dotačního centra eNovation ve Zlíně Daniel Žáček.

Vyhlášení prvních výzev už má OP PIK za sebou a v některých případech skončil i příjem předběžných žádostí. Neznamená to ale, že by v říjnu a listopadu nastalo pro podnikatele absolutní dotační sucho. „Příjem registračních žádostí aktuálně probíhá v programech Inovace – inovační projekt, a to do 30. listopadu 2015. Do programu Technologie mohou podnikatelé zasílat žádosti do 31. října a do 30. listopadu v programu Marketing,“ vypočetla mluvčí agentury CzechInvest Eva Křivánková.

Příležitost „otrkat“ se v dotacích mají i nezkušení

Právě program Marketing představuje skvělou možnost vyzkoušet si, jak to s dotacemi chodí, pokud s nimi člověk zatím nemá velké zkušenosti. Zafinancovat z něj lze například účast na zahraničních výstavách a veletrzích. „Program má poměrně jednoduchou žádost, takže si mohou podnikatelé celý systém osahat. Nepotřebujete k tomu velké studie proveditelnosti ani žádné zásadní cashflow,“ popsal místopředseda představenstva Erste Grantika Advisory Lukáš Němec.

V dalších aktuálních výzvách je už situace složitější a příprava projektu si vyžádá mnohem více času a úsilí. Program Inovace se například zaměřuje na podporu výroby inovativních či nových produktů a výzkumně-vývojovou činnost. „Podniky přitom musí spolupracovat s vysokými školami a výzkumnými institucemi,“ upozornil Němec. Velký důraz kladou hodnotitelé napříč programy na obhájení rozpočtu technologií nebo projektovou dokumentaci. „Přibylo i mnoho podmínek, které v minulém období neexistovaly. Důrazně tedy doporučuji věnovat přípravě dostatek času a nenechávat vše na poslední chvíli,“ upozornil Žáček.

Přístup „kdo dřív přijde, ten dřív mele“, se proto nemusí v případě dotací pro podnikatele nutně vyplatit. Snad ještě více než v minulém programovém období platí, že bez pečlivě připraveného projektu lze uspět jen těžko. Konkurence je navíc silná už v prvních výzvách. „Pouze pro příklad uvedu program Úspory energie, jehož první výzva umožní rozdělit maximálně 5 miliard korun. Podáno bylo ovšem již 1420 předběžných žádostí v částce 28,5 miliardy korun. To je více než celková alokace programu pro celé období 2014 – 2020,“ podotknul Žáček. Mnoho podnikatelů, kteří v tuto chvíli nejsou stoprocentně připraveni, proto dotační experti vybízí k trpělivosti. „Jestliže máte ve svém projektu jakékoliv ‚ale‘ a můžete jej časem vyřešit, určitě bych si počkal na další výzvy,“ poradil Němec.

Velcí si musí pospíšit

V jednom případě ale čekání nemusí být tou nejlepší taktikou. Zejména pro velké podniky je téměř nutné zúčastnit se prvních výzev. Z celého OP PIK mohou totiž využít maximálně 20 procent celkové alokace. „Nicméně v první výzvě je umožněno získat 40 procent z dostupných prostředků. Logicky to ovšem znamená, že další výzvy již budou pro velké podniky výrazně omezeny,“ doplnil Žáček, podle kterého zbývá pro velké firmy, které nepodaly žádost nyní, možná jeden pokus v příštím roce.