Domů Ekonomika Ekologické cí...

Ekologické cíle Evropské unie nás vyjdou draho, tvrdí zástupci průmyslových firem

0

V závěru minulého týdne se oči českých průmyslníků upíraly k Bruselu. Na dvoudenním summitu tam šéfové vlád členských zemí Evropské unie jednali o finální podobě klimaticko-ekologického balíčku do roku 2030. A jaký je výsledek klíčového zasedání? Ekologické cíle jsou ambiciózní a budou drahé, shodují se zástupci podniků.

Snížit emise skleníkových plynů o 40 procent oproti roku 1990, vyrábět nejméně 27 procent energie z obnovitelných zdrojů a energetickou účinnost zvýšit také nejméně o 27 procent. To jsou ekologické cíle Evropské unie pro rok 2030, na kterých se po nočním jednání ze čtvrtka na pátek shodli hlavy členských států.

„Jsem velice rád, že jsme po náročném vyjednávání dospěli s našimi evropskými partnery ke shodě, a přihlásili jsme se tak k plnění našich mezinárodních závazků. Vzhledem k tomu, že je Česká republika vysoce průmyslovou zemí, vnímám vyjednání kompromisu, který poskytuje jistotu pro průmysl a ochranu budoucích investic a zároveň peníze pro modernizaci energetiky a průmyslu, za úspěch,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Jak zareaguje zbytek světa?

Podle průmyslníků ale vyjde tento ambiciózní plán Evropskou unii draho. Podstatné bude, jak se k evropské politice postaví zbytek světa, zda velké ekonomiky také přijdou s ekologickými cíly, které vyváží nevýhody plynoucí tuzemským firmám z rozhodnutí Bruselu, míní zástupci průmyslových podniků.

„Klíčová bude implementace, a zda se ochrání evropský průmysl. V případě výrazného konkurenčního znevýhodnění firem oproti zbytku světa hrozí přesun výroby jinam,“ varoval viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj.

Podobný názor panuje i mezi představiteli Konfederace evropského podnikání BUSINESSEUROPE. „Je nutné předejít tomu, aby kvůli přísnějším klimatickým opatřením nepřemístil evropský průmysl svou výrobu z Evropy do velkých ekonomik s mírnějšími pravidly v oblasti klimatu,“ uvedl Markus J. Beyrer, generální ředitel Konfederace.

Obavy zástupců průmyslu alespoň trochu mírní to, že ekologické cíle platí na celoevropské úrovni a nebudou se převádět na úroveň jednotlivých států. Čeští vyjednavači také získali finanční kompenzace, které mají Česku pomoct naplňovat evropské plány.

Česko dostane víc povolenek

Klíčovým nástrojem pro podporu české ekonomiky má být například zvýšení množství povolenek, kterých Česko společně s dalšími státy s nižším HDP obdrží o 10 procent více. V závislosti na cenách povolenek tak může Česká republika získat odhadem mezi 50 až 70 miliardami korun.

Evropská rada dohodla i vnik nových fondů – jeden na podporu inovací a druhý na podporu modernizace ekonomiky. Česká republika má díky tomu získat desítky miliard korun a další prostředky na podporu ekonomiky.

Součástí výsledného balíčku je také dohoda na dokončení jednotného energetického trhu. Zde země Visegrádské skupiny včetně České republiky prosadily důraz na dokončení prioritních infrastrukturních projektů. Tím se omezuje závislost EU na dominantním dodavateli zemního plynu.

Žádné komentáře

Napište komentář