Domů Ekonomika Ekonomika eur...

Ekonomika eurozóny klesne. Němci ale předpovídají růst

0

Ekonomikám v eurozóně se letos dařit nebude. Analytici z Konfederace evropského podnikání jim předpovídají pokles o necelého půl procenta. Celá Evropská unie má pak zůstat na nule. Situace se zlepší až napřesrok.

„Predikce potvrdila, že ani letos evropská ekonomika, která je kíčová pro vývoj ekonomiky české, neporoste. Výsledná hodnota je tažena dolů očekávanými výsledky zemí jako Řecko, Portugalsko či Itálie, ale například ani Francie neporoste. Musíme si navíc uvědomit nepřímou propojenost výsledků a stability celé Evropy,“ uvedl analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslav Čížek.

Rozhýbat evropskou ekonomiku by měly v druhé půli letošního roku investice a zvyšující se důvěra podniků. Příští rok by tak mohla eurozóna zažít hospodářský růst, a to přibližně jednoprocentní. Ekonomika celé EU by mohla vzrůst dokonce o necelého půl druhého procenta.

Evropský ekonomický výhled na letošní rok však nepřínáší pro Česko jen samé špatné zprávy. Hlavní obchodní partneři Česka totiž zůstávají v kladných číslech. Dynamika jejich růstu ale rozhodně není výrazná. „Relativními optimisty zůstávají naši němečtí kolegové, kteří drží predikci HDP pro tento rok na 0,8 %, což odráží očekávání nárůstu investic a soukromé spotřeby,“ dodal Čížek.

Čížek také upozornil, že s predikcemi o růstu ekonomiky v příštím roce, by měli být ekonomové opatrní. I předchozí výhledy prý předpovídaly oživení tempa růstu „v následujícím roce“. „Očekávání pro rok 2014 jsou příliš nízká, aby mohla být signálem stabilnějšího růstu, většího rozhýbání opatrných trhů či rychlého vyřešení problému nezaměstnanosti některých evropských zemí,“ zdůraznil Čížek.