Domů Ekonomika Ekonomika ros...

Ekonomika rostla loni o 2 procenta, koncem roku zpomalila

0
Doing Business

Česká ekonomika vloni meziročně vzrostla o 2 procenta. Hospodářskému oživení však ke konci roku postupně docházel dech. Za poslední čtvrtletí rostl hrubý domácí produkt podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu jen o 1,3 procenta, což je hodnota, která zaostala za očekáváním analytiků. Ti optimističtější předpovídali ekonomice ve čtvrtém kvartálu posílení na úrovni celoročního průměru.

„Zveřejněná hodnota je proto zklamáním,“ komentoval hospodářské výsledky z posledního čtvrtletí loňského roku analytik Home Credit Michal Kozub. Ekonomika přitom podle něj nebyla ve špatné kondici, která by ji měla brzdit.

„Průmysl sice nerostl až tak rychle, jako v předchozích čtvrtletích, přesto byly jeho hodnoty pozitivní. Dokonce i stavebnictví, které bylo dlouhé měsíce v záporu, dokázalo přinést růstová čísla,“ přiblížil Kozub s tím, že zpátky se s utrácením nedrželi ani spotřebitelé.

Postupná ztráta tempa

Ekonomice se tak v průměru za celý rok dařilo dobře, s postupem času však růst ztrácel tempo. „Z prvotního růstu na začátku roku o téměř tři procenta ekonomika kvartál za kvartálem ztrácela rychlost, až rostla o pouhých 1,3 procenta. Z nadšení na začátku roku přichází vystřízlivění,“ dodal Kozub.

Důvod byl podle něj také ve vyšší srovnávací základně. Rok 2013, ke kterému jsou výsledky srovnané, byl hospodářsky slabý, a tak loňské meziroční růsty působily impozantně. „Pokud ale srovnáme výsledky ekonomiky s obdobím, kdy už neklesala, najednou nepřináší tak převratné výsledky,“ upozornil Kozub.

Podle analytika Svazu průmyslu a obchodu Bohuslava Čížka ale zatím není důvod podléhat skepsi. „Jedná se o takzvaný rychlý flash odhad, kdy nemá smysl hrát si s čísli či vyvozovat podstatné,“ upozornil Čížek a dodal, že pro hodnocení je klíčový vývoj míry přidané hodnoty, která v posledním čtvrtletí rostla podle předběžných odhadů o 2,4 procenta. Na nižším výsledku HDP se podle něj podepsal i výběr spotřebních daní.

Domácnosti utrácejí a firmy chtějí investovat

I když Kozub varuje před přílišným optimismem, odhady růstu pro letošní rok se pohybují kolem 2,2 až 2,5 procenta. „Domácnosti více utrácejí a firmy plánují více investovat. Potvrzuje to i náš průzkum mezi generálními řediteli významných tuzemských firem, z nichž více než 80 procent očekává, že jim letos porostou tržby,“ uvedl řídící partner poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers Jiří Moser

Nejistotu tak představuje především vývoj v eurozóně a krize na Ukrajině. „Podle našeho průzkumu však pouze 4 procenta českých firem očekávají výrazný propad nových zakázek, s určitým, ale ne významným poklesem počítá necelá čtvrtina českých firem,“ řekl Moser.

Výraznější pokles zakázek kvůli globálním vlivům se může projevit až v následujících letech. „Zatím ale očekáváme, že by česká ekonomika mohla v roce 2016 růst ještě o něco rychleji než letos,“ uzavřel Moser.