Domů Ekonomika Ekonomika z č...

Ekonomika z čtvrtletí na čtvrtletí nestagnovala, ale rostla, zpřesnili svůj odhad statistici

0

Místo stagnace růst o tři desetiny procentního bodu, taková čísla hlásí analytici Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve spojitosti s výsledky českého hospodářství ve druhém čtvrtletí letošního roku. Tomu nepřifoukly ekonomické svaly jen zpřesněné statistické údaje, ale také nová metodika výpočtu HDP ESA 2010.

První polovina roku 2014 zastihla ekonomiku České republiky ve fázi solidního oživování, které přišlo po dvou letech trvající recesi. Za první půlrok se zvýšil výkon tuzemské ekonomiky meziročně o 2,8 procenta, to je oproti průměru evropské osmadvacítky téměř dvojnásobně rychlý růst.

Přesto byl však patrný odlišný vývoj u příznivějšího prvního čtvrtletí oproti druhému kvartálu. Podle prvních odhadů v mezičtvrtletním srovnání česká ekonomika pouze stagnovala. Zpřesněné odhady teď udávají růst o 0,3 procenta.

Struktura HDP se vůči předchozím odhadům ale nijak nezměnila, analytici pouze zpřesnili hodnoty. Silnou roli v mezičtvrtletním i meziročním srovnání měly výdaje na konečnou spotřebu. „Ty rostly o 2,2 procenta, respektive o 0,8 procenta. Ukazuje se velmi silný potenciál v rámci spotřeby domácností, která by do budoucna měla být opět druhou nohou, na které bude ekonomika stát,“ uvedl analytik Home Credit Michal Kozub.

Posiluje spotřeba domácností, export nerost

To je důležité i vzhledem k tomu, že dominantním přispěvatelem ekonomického růstu byl donedávna jen zahraniční obchod. Ten však ve druhém čtvrtletí jako jediná složka poptávky neposiloval. Ve věci vývozu tak bude do budoucna klíčový hlavně vývoj na největších exportních trzích, zejména v Německu a dalších zemích eurozóny, které ale v posledních měsících vykazují signály ochabnutí růstu.

„Na východě zůstává hrozbou ukrajinská krize a ruské sankce, které budou mít případný vliv pravděpodobně až na nové zakázky českých firem, tedy spíše na příští rok,“ komentoval výhled pro tuzemské exportéry Jiří Moser, řídící partner v poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers.

Na rozdíl od zahraničního obchodu vykázalo růst stavebnictví, které se několik předchozích let potýkalo s výrazným propadem. „To vzrostlo meziročně o 5,4 procenta. Tady hraje roli ale meziroční srovnání, kdy před rokem bylo stavebnictví ještě ve výrazné krizi,“ doplnil Kozub. Objemem proto není stavebnictví pro českou ekonomiku tak zásadní. „Prim hraje průmysl, který meziročně rostl o 5,4 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta,“ řekl Kozub.

Ekonomika je podle něj stále uměle povzbuzována ze strany České národní banky. „Jsou to minimální sazby a intervence. Monetární politika je velmi volná, aby povzbuzovala k růstu. Zhruba za rok by ale ekonomika už měla být ve stavu, kdy tuto umělou podporu nebude potřebovat,“ vysvětlil Kozub.