Domů Ekonomika Elektronická ...

Elektronická evidence tržeb možná přinese desítky miliard korun, může ale rozdělit podnikatele

0
RUD

Omezení daňových úniků, zasažení nepoctivých obchodníků, zlepšení výběru daní a nastavení stejných pravidel pro všechny. To jsou podle koalice hlavní důvody plánovaného zavedení elektronické evidence tržeb (EET) pro podnikatele, kteří operují s hotovostí.

Podnikatel bude mít nově povinnost odeslat datovou zprávu o přijaté platbě Finanční správě a vydat zákazníkovi účtenku. Celý proces tak vyžaduje zařízení s přístupem na internet a také přístroj na vytisknutí účtenky. Tu si už ale zákazník převzít nemusí, tato povinnost byla z původního návrhu zákona po kritice odebrána.

Podle plánů koalice by měl zákon začít platit od ledna příštího roku, poslední vývoj na politické scéně ale naznačuje, že by se termín měl o něco posunout. Opozice v čele s ODS je totiž proti zavedení tohoto opatření.

Hoteliéři jsou pro

Jedněmi z hlavních podporovatelů jsou naopak provozovatelé hotelů a restaurací, spojení v Asociaci hotelů a restaurací (AHR), kteří vítají zejména zavedení rovných podmínek pro podnikání. Na tato zařízení se bude povinnost vztahovat již v první vlně, AHR se ale staví proti vytváření prostoru pro zavádění výjimek, který by jeden z hlavních cílů popřel a v důsledku by diskriminoval jednu skupinu podnikatelů.

„AHR ČR má za to, že by součástí návrhu zákona měla být jasná a taxativní definice případných výjimek z povinnosti EET. Výjimky by měly být zcela minimální a jasně odůvodněné,“ požaduje prezident AHR Václav Stárek.

Vadí mu také, že restauratéři jsou opakovaně označováni za nejvýznamnější tvůrce šedé ekonomiky. Potírání daňových úniků u této skupiny podnikatelů si totiž koalice stanovila jako prioritu i přesto, že podle důvodové zprávy k návrhu tohoto zákona je podíl pohostinství a ubytování na šedé ekonomice 1,9 %.

Drobným živnostníkům se EET vyhne

V druhé vlně, která byla původně plánována na duben 2016, se do elektronické evidence tržeb měli zapojit i maloobchodní a velkoobchodní prodejci. Jako poslední potom ostatní firmy a živnostníci. Další sektory teď ale podle Andreje Babiše budou přidávány jen na základě rizikové analýzy daňové správy. Už teď se ví, že na drobné řemeslníky, kadeřnice a další tato povinnost vztahovat nebude.

Další nejasnosti s otázky směřují k tomu, kolik peněz do státního rozpočtu opatření přinese. Podnikatelé se totiž bojí dalších nákladů ve stovkách korun měsíčně, vysokých pokut i vlivu na zájem zákazníků. Ministerstvo financí očekává, že do státního rozpočtu získá o desítky miliard korun více. Vláda ale už teď uvažuje o daňových úlevách, které by podnikatelům vynahradily pořízení a udržování nového systému. Nemalou částku pak spolkne i chystaná mediální kampaň.

Stánkaři se musí připravit

Hlavním sektorem, na který může povinnost elektronické evidence tržeb dopadnout, jsou maloobchodníci prodávající své zboží ve stáncích. Jde například o prodejce na farmářských trzích, které jsou v poslední době velmi oblíbené. Většinou jsou ale situovány na volných prostranstvích bez většinou bez připojení k internetu a vystavené na pospas rozmarům počasí.

„Také by pak každý stánek potřeboval přívod elektrické energie, což by bylo pro organizátory náročnější. Zpomalilo by to i samotný prodej,“ myslí si organizátorka Farmářských trhů v Brně-Židenicích Petra Krejčířová.

Než ale budou muset pořadatelé farmářských trhů po zemi roztahat elektrické dráty a farmáři prodávající svoji vypěstovanou zeleninu se budou muset naučit manipulovat s tabletem nebo jiným přístrojem, může také uplynout ještě hodně času. Opoziční ODS navíc slibuje, že až se opět dostane k politické moci, tuto povinnost zruší.