Domů Ekonomika Energie budou...

Energie budou nadále levné

1
energie

Loni držely inflaci dole i levné energie. Nejinak tomu bude tento rok. Spotřebitelé se tak můžou radovat a užívat si nízkých cen. Možná ale prohloupili ti, kdo si cenu zafixovali v předchozích letech na vyšších úrovních.

Komoditní složka ceny (u elektřiny tvoří asi 45 %, u plynu 75 % z celkové ceny energie) kvůli rostoucí nabídce dodavatelů a teplé zimě, která snížila poptávku, bude spíše klesat. „U elektrické energie věřím v plynulý pokles ceny o dvě až tři procenta v horizontu let 2015 až 2016. U plynu věřím, že cena může oproti standardním ceníkům majoritních dodavatelů klesnout ještě více,“ uvedl energetický konzultant Eduard Rovenský ze společnosti Terra Group. Podle něj bude záležet na dodavatelích, zda do ceny promítnou současnou situaci na burze, nebo budou i nadále držet ceny včetně marží na obdobné úrovni. „Po stránce distribuční tento rok cena elektřiny klesne v rozsahu jednoho až tří procent, u plynu se naopak o podobnou částku cena distribuce navýší,“ dodal Rovenský.

Zákazníci se tedy nemusí obávat cenových šoků. „Skupina RWE vyrazně snížila ceny plynu v polovině roku 2013. Udělala tak skokově a o více než deset procent. Ceny od té doby držíme na stabilní úrovni s klesajicí tendencí. Většina našich zákazníků v současnosti preferuje dlouhodobé smlouvy s fixní cenou, ve kterých jim garantujeme postupný pokles cen v průběhu trvání závazku. Jinými slovy, zákazníkům RWE ceny energií každoročně klesají,“ přiblížil tiskový mluvčí RWE Martin Chalupský.

Slabá koruna tlumí pokles cen

Pokles cen umožňuje situace na velkoobchodních trzích, kde ceny energií v průběhu posledních měsíců pozvolna klesaly. „Bohužel pro české odběratele energií proti tomu negativně působí oslabování české koruny. Oba faktory působí proti sobě a pokles ceny energií na evropských trzích se tím smazává. Pokud se ale ceny elektřiny a zemního plynu budou na trzích držet dlouhodobě na nižší úrovni nebo i dále klesat, tak se dočkají nižších cen i zákazníci. Bude to ale případně v roce 2016, protože ty největší objemy pro letošní rok jsme už nakoupili v loňském roce,“ upřesnil Chalupský.

V dalších letech mohou ceny opět růst

V horizontu tří až pěti let se ale dá naopak očekávat, že ceny půjdou opět velmi mírně nahoru. To se týká zejména globální ceny elektřiny. „Prognózy globálních cen komodit přebíráme od našich kolegů ze Société Générale. Ti čekají jen velmi pozvolný růst cen evropské elektřiny. Například pro německou elektřinu ze současných 32,2 EUR/MWh na 32,7 EUR/MWh příští rok a 35,2 EUR/MWh v roce 2019,“ nastínil analytik Komerční banky Josef Němý. Podle něj je růst poptávky slabý a naopak stále roste produkce v solárních a větrných elektrárnách, což bude růst cen omezovat. Cena energií bude také záviset na vývoji ekonomiky. Pokud nastane výraznější oživení, může poptávka po energiích výrazněji vzrůst. „V Evropě budou pravděpodobně ceny energií i nadále ovlivňovat také regulatorní a politické faktory, například dotování výroby z obnovitelných zdrojů,“ doplnil Němý.

Podobně vidí situaci i hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. „Neznámou bude dopad nových technologií jak na straně nabídky, tak na straně poptávky. S ohledem na to, že počítáme s pokračujícím ekonomickým oživováním, se nyní ceny energetických surovin jeví v pětiletém horizontu jako podhodnocené, jaderná paliva nevyjímaje.“ Podle něj je v případě ceny plynu pravděpodobné, že letos v závěsu za poklesem cen energetických surovin dojde ke snížení ceny pro spotřebitele.