Domů Ekonomika Energie budou...

Energie budou nadále levné

1
energie

Loni držely inflaci dole i levné energie. Nejinak tomu bude tento rok. Spotřebitelé se tak můžou radovat a užívat si nízkých cen. Možná ale prohloupili ti, kdo si cenu zafixovali v předchozích letech na vyšších úrovních.

Komoditní složka ceny (u elektřiny tvoří asi 45 %, u plynu 75 % z celkové ceny energie) kvůli rostoucí nabídce dodavatelů a teplé zimě, která snížila poptávku, bude spíše klesat. „U elektrické energie věřím v plynulý pokles ceny o dvě až tři procenta v horizontu let 2015 až 2016. U plynu věřím, že cena může oproti standardním ceníkům majoritních dodavatelů klesnout ještě více,“ uvedl energetický konzultant Eduard Rovenský ze společnosti Terra Group. Podle něj bude záležet na dodavatelích, zda do ceny promítnou současnou situaci na burze, nebo budou i nadále držet ceny včetně marží na obdobné úrovni. „Po stránce distribuční tento rok cena elektřiny klesne v rozsahu jednoho až tří procent, u plynu se naopak o podobnou částku cena distribuce navýší,“ dodal Rovenský.

Zákazníci se tedy nemusí obávat cenových šoků. „Skupina RWE vyrazně snížila ceny plynu v polovině roku 2013. Udělala tak skokově a o více než deset procent. Ceny od té doby držíme na stabilní úrovni s klesajicí tendencí. Většina našich zákazníků v současnosti preferuje dlouhodobé smlouvy s fixní cenou, ve kterých jim garantujeme postupný pokles cen v průběhu trvání závazku. Jinými slovy, zákazníkům RWE ceny energií každoročně klesají,“ přiblížil tiskový mluvčí RWE Martin Chalupský.

Slabá koruna tlumí pokles cen

Pokles cen umožňuje situace na velkoobchodních trzích, kde ceny energií v průběhu posledních měsíců pozvolna klesaly. „Bohužel pro české odběratele energií proti tomu negativně působí oslabování české koruny. Oba faktory působí proti sobě a pokles ceny energií na evropských trzích se tím smazává. Pokud se ale ceny elektřiny a zemního plynu budou na trzích držet dlouhodobě na nižší úrovni nebo i dále klesat, tak se dočkají nižších cen i zákazníci. Bude to ale případně v roce 2016, protože ty největší objemy pro letošní rok jsme už nakoupili v loňském roce,“ upřesnil Chalupský.

V dalších letech mohou ceny opět růst

V horizontu tří až pěti let se ale dá naopak očekávat, že ceny půjdou opět velmi mírně nahoru. To se týká zejména globální ceny elektřiny. „Prognózy globálních cen komodit přebíráme od našich kolegů ze Société Générale. Ti čekají jen velmi pozvolný růst cen evropské elektřiny. Například pro německou elektřinu ze současných 32,2 EUR/MWh na 32,7 EUR/MWh příští rok a 35,2 EUR/MWh v roce 2019,“ nastínil analytik Komerční banky Josef Němý. Podle něj je růst poptávky slabý a naopak stále roste produkce v solárních a větrných elektrárnách, což bude růst cen omezovat. Cena energií bude také záviset na vývoji ekonomiky. Pokud nastane výraznější oživení, může poptávka po energiích výrazněji vzrůst. „V Evropě budou pravděpodobně ceny energií i nadále ovlivňovat také regulatorní a politické faktory, například dotování výroby z obnovitelných zdrojů,“ doplnil Němý.

Podobně vidí situaci i hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. „Neznámou bude dopad nových technologií jak na straně nabídky, tak na straně poptávky. S ohledem na to, že počítáme s pokračujícím ekonomickým oživováním, se nyní ceny energetických surovin jeví v pětiletém horizontu jako podhodnocené, jaderná paliva nevyjímaje.“ Podle něj je v případě ceny plynu pravděpodobné, že letos v závěsu za poklesem cen energetických surovin dojde ke snížení ceny pro spotřebitele.

Jeden komentář

  1. […] by dick.y@seznam.cz on Červenec 20, 2015 Počátkem roku 2015 došlo k dalšímu propadu ceny na poli burzovního obchodu s energetickou komoditou. U zemního plynu se sitace na čas vrátila zpět na cenovou hladinu roku 2012, u elektrické energie se cena dostala dokonce pod minimum z roku 2009. Pro běžného člověka by možná vyplývalo ze situace, že ceny energií mají ještě dlouhodobou tendenci klesat, bohužel opak je spíše pravdou. Komoditní složka totiž netvoří sto procent celkové konečné ceny a spojené poplatky s užíváním energií mohou celkovou cenu jak u plynu, tak u elektřiny v nejbližších letech negativně ovlivnit. U plynu bude hodně záležet, jestli ERU najde způsob, jak zatlačit na dodavatele a narušit částečně nepsaný monopol, který se tu od doby liberalizace trhu vytvořil. Můj osobní názor je takový, že jestli cena plynu na obchodní části mírně poklesne (i díky možné další klesající ceně ropy – od roku 2016 Irán znovuotevírá trh), bude tento pokles kompenzovat zdražení na části distribuční (budování nových plynovodních sítí př. pokračování NET4Gas, odprodej lokálních distr. soustav, např. Quantum a rekonstrukce stávajícího potrubí a armatur). U elektrické energie může cenou na distribuci zamíchat novela energetického zákona, po stránce komodity se ceny budou spíše přibližovat evropskému průměru (dnes cca. 15 procent nad současnou cenou v ČR). Věřme tedy, že ceny energií se ještě nějaký pátek udrží na současné výši a snažme se hledat případné alternativy na dodávce, pokud dojde ke zdražení na poli distribuce. Náhled z více stran i ve článku Moravského hospodářství: Energie budou nadále levné […]

Napište komentář