Domů Ekonomika Evropská komi...

Evropská komise bere energetiky vážněji. Schytala od nich ale také kritiku

0

Jaká je budoucnost teplárenství, trhu s elektřinou a energetického využití odpadů. Na to se snažila odpovědět konference Dny teplárenství a energetiky, která se v Hradci Králové konala už po dvaadvacáté. Součástí dvoudenního programu byla řada přednášek a seminářů spojených se zmíněnými tématy.

Zřejmě největší zájem vzbudila přednáška výkonného ředitele evropské asociace teplárenství Euroheat & Power Paula Vosse, který se předvedl coby vynikající řečník. A také si nebral servítky. Mluvil o tom, jak toto odvětví Evropská komise dlouho přehlížela. Ovšem časy se změnily. Díky práci této organizace si Komise uvědomila, že kromě dopravy a elektroenergetiky je nutné začít koncepčně řešit také strategii vytápění a chlazení. Tuto strategii schválila Komise v únoru. Místo uhlí se podle ní mají v teplárenství používat především obnovitelné zdroje včetně zbytkového komunálního odpadu nebo odpadního tepla z průmyslu.

Čtyři body

„Strategie se dá shrnout do čtyř hlavních bodů,“ uvedl Voss. „Vytápění a chlazení bude i nadále představovat největší sektor spotřeby energie. Za druhé, strategie předpokládá významný posun k využívání tepla z obnovitelných zdrojů a odpadního tepla z průmyslu, které nahradí z velké části uhlí. Za třetí, spoléhat se na staré kotle a spalování fosilních paliv je do budoucna naprosto neudržitelné. A za čtvrté, dálkové vytápění bude hrát ve vytápění v EU zásadní roli,“ vypočítal Paul Voss.

Pohled do sálu

S Vossem si prakticky ve všech bodech notoval někdejší český premiér a předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Mirek Topolánek. „Jsem mile překvapený, že v Bruselu začínají brát vážně možnosti využití dálkového vytápění s akumulací tepla získaného z přebytků elektřiny z obnovitelných zdrojů ke stabilizaci elektrizační soustavy nebo potenciál odpadního tepla z průmyslu pro vytápění budov,“ řekl ke strategii Topolánek.

Jinak našel Topolánek pro evropské instituce málo pochvalných slov. K práci Komise byl velmi kritický, především vůči projektu Energetické unie. Tu předseda vlády z let 2006 až 2009 označil za mrtvý projekt. Podle něj jde například výstavba plynovodu Nord Stream II jasně proti cílům této unijní koncepce. Evropská komise sklidila kritiku i za svůj postoj vůči kapacitním trhům, kterými se jednotlivé státy snaží řešit svou výkonovou přiměřenost. Komise podle Topolánka ví o problémech s kapacitními mechanismy, ale není dostatečně silná, aby vůči nim byla schopna efektivně zasáhnout.

Zkušenosti ze Švédska

V panelové diskuzi pod vedením moderátorky Daniely Písařovicové došla řada i na budoucnost emisních povolenek, které zatím nesplňují očekávání, která do nich byla vložena. Jako mnohem účelnější se jeví podle švédského experta na energetiku a odpadové hospodářství Johna Johnssona systém uhlíkové daně, který významným způsobem pomáhá snižovat emise oxidu uhličitého ve Švédsku.

Jaromír Manhart z Ministerstva životního prostředí moderoval sekci Odpady a jejich využití v energetice.  Na téma recyklace odpadů hovořil i Milan Chromík ze společnosti Veolia Waste line CZ & SK. O přípravách těžby za limity na lomu Bílina hovořil Ivo Pěgřímek, generální ředitel společnosti Severočeské doly. V sekci Technika a technologie pro teplárenství zaujala přednáška Marka Šarleje z firmy Eveco Brno na téma Jak účinně aplikovat odsíření i na střední energetické zdroje.