Domů Ekonomika Expert: Čím n...

Expert: Čím nižší cena plynu, tím vyšší riziko

0

Jaká je aktuální situace na trhu s plynem a jak se to dotýká českých velkoodběratelů?

Za poslední dva roky prudce narostla konkurence. Mnoho velkoodběratelů dnes dostane pět až osm nabídek od různých společností. Dříve to byly maximálně dvě. Je to dáno nejen liberalizací energetického zákona, ale také v odstranění bariér vstupu společností na burzu s plynem. A tam se cena aktuálně pohybuje o dvacet i více procent levněji. Konečná cena tak může vycházet tak o deset procent levněji než vzorcová.

Velkoodběratelé tak mají možnost nakoupit až o deset procent levněji?

Někdy ano. Jenže platí, že čím nižší cena, tím větší riziko. Odběratel by si měl uvědomit, že firma, která nabízí nízkou cenu, často obchoduje ze sta procent pouze na burze. Zatímco tradiční silní hráči jsou krytí zásobníky, vlastními vrty, smlouvami. Cena na burze se také nemusí udržet dlouho. Co bude následovat potom, až levný plyn zmizí, je logické.

Krach firem?

Někdy ano. I když nepočítám, že bude už příští rok.

Kolik takových firem na českém trhu působí?

Není jich moc. Odhaduji tak deset.

Jak se může krach takového dodavatele dotknout velkoodběratele?

Už jsme to viděli na případu krachu společnosti Moravia Energo. Sice se jednalo o dodavatele elektřiny, ale situace je srovnatelná i se segmentem dodavatelů plynu. Její zákazníci sice o dodávku energie nepřišli, museli ale přejít k dodavateli poslední instance. Podmínky dříve výhodné smlouvy se tak můžou jednoduše změnit. Zrovna v tomto případě se bankrot udál v období přebytku elektřiny. Takže zákazníci nakonec dostali nižší cenu. To ale nemusí být pravidlem.

Žádné komentáře

Napište komentář