Domů Ekonomika Indie, Singap...

Indie, Singapur anebo Kolumbie? Čeští exportéři hledají náhradu za sankciované Rusko

0
export

Čeští exportéři s nelibostí sledují, jak klesá export do Ruska. Přestože se značná část českých firem chce i přes ztížené podmínky na ruském trhu udržet, hledají také nové cíle. Prozatím se soustředí na trhy v zemích bývalého Sovětského svazu či Latinské Ameriky.

Vládní agentura CzechTrade však vidí cíle českého exportu ještě dál. Letos zřídí zahraniční kancelář v indickém Silicon Valley Bangalore či v Singapuru. Svoji síť zastoupení rozšiřuje také Ministerstvo zahraničních věcí, které chce příští rok prošlapat českým exportérům cestu k obchodním kontraktům v čínském Chengdu.

Propad ruské ekonomiky a dlouhodobé sankce proti Rusku nutí české firmy hledat nové trhy pro export. „Zvyšující se nedůvěra zahraničních investorů a odliv kapitálu z Ruska způsobuje zhoršující se platební schopnost ruských partnerů. Řada dlouhodobých projektů českých exportérů je tak v ohrožení. Lze navíc předpokládat, že intenzivní snahy ruské vlády o lokalizaci výroby na území Ruska a snaha o hledání nových partnerů postupně povedou k dalšímu zhoršování přístupu českých firem na místní trh,“ uvedla mluvčí Ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronová.

Rusko je největším obchodním partnerem českých firem mimo Evropskou unii, a pojímá 4 % tuzemského vývozu. Pokles poptávky z ruského trhu proto nepůjde nahradit ze dne na den. Přestože se čeští exportéři v mnoha případech nevzdávají kontraktů v Ruské federaci, postupně hledají také nová odbytiště. „V současnosti evidujeme zvýšený zájem exportérů o země bývalého Sovětského svazu, hlavně do Kazachstánu a stále ještě do Ázerbajdžánu. Dále čeští podnikatelé míří do zemí Afriky a Blízkého východu, ale také do Latinské Ameriky a Asie,“ řekl Igor Ovčáčík, výkonný ředitel exportního financování České exportní banky (ČEB).

Stavební hmoty do Indie a biotechnologie do Singapuru?

Vláda chce podpořit diverzifikaci exportu skrze zakládání nových zahraničních kanceláří CzechTrade a také nových zastupitelských úřadů Ministerstva zahraničních věcí. Do konce letošního roku přibudou dvě kanceláře sítě CzechTrade. První v indickém „Silicon Valley“ Bangalore a druhá v Singapuru. „V průzkumu, který letos na jaře realizovala Asociace malých a středních podniků a živnostníků, označily firmy Indii, Jižní Koreu, Japonsko a Singapur jako země, kam plánují rozšířit svůj export,“ připomněla mluvčí agentury CzechTrade Marcela Havlová.

Indický trh podle ní ukrývá příležitosti zejména pro exportéry v energetice, stavebnictví, zdravotnické technice či pro výrobce užitkového skla a bižuterie. „Singapurský trh poptává elektronické komponenty, telekomunikační zařízení, chemikálie a léčiva, anebo třeba biotechnologie,“ dodala Havlová. CzechTrade zpracoval mapu oborových příležitostí pro všechny země, v nichž působí.

Zastupitelský úřad se vrací do Kolumbie

Zatímco minulá vláda škrtala počty konzulátů i zastupitelských úřadů, za poslední rok otevřelo Ministerstvo zahraničních věcí pět nových zastoupení. Kromě Keni, Senegalu, Myanmaru a Iráku se dostalo i na Kolumbii, kde byl úřad zrušen v roce 2010. Ten je přitom nyní mezi nováčky nejperspektivnější. „Zájem podnikatelů prozatím naplňuje naše očekávání. Jedná se o poměrně náročná teritoria, kde se solidní a důvěryhodné obchodní kontakty budují dlouhodobě a výsledky se dostavují až postupem času. Můžeme ale již nyní říci, že zajímavé projekty v oblasti energetiky řeší například náš zastupitelský úřad v Kolumbii,“ předestřela mluvčí MZV. Příští rok se navíc chystá otevření dalšího zastupitelského úřadu v čínském Chengdu.

Zůstat a bojovat o zakázky? Anebo odejít a začínat od nuly?

Ačkoliv je vidina zisků v nových teritoriích lákavá, má své limity. Možnost přeorientovat se na jiný region je často spíše doménou menších a středních firem, které se dostatečně specializují. „Ve vzdálenějších zemích se velcí exportéři potýkají s konkurencí z Číny, a přirozeně také s dopravními náklady. Nelze však zobecnit, že ve vzdálenějších teritoriích mají větší úspěch menší firmy před velkými. Celkově ale dochází k poklesu velkých investičních exportů. Lze to vidět na tom, že všechny banky hlásí výrazný pokles velkých odběratelských úvěrů,“ vysvětlil Ovčáčík.

Určitá rizika vidí v exportu do Mongolska, Vietnamu či Latinské Ameriky. „Nemusí jít pouze o tyto země, ale obecně o všechny, v nichž nemáme zkušenosti anebo naopak máme z minulosti špatnou zkušenost. Tam bude ČEB požadovat zapojení místních kvalitních bank,“ dodal Ovčáčík.