Domů Ekonomika Papírování a ...

Papírování a složité zákony nás brzdí, ozývají se strojírenští exportéři

0
export strojírenství

K tomu, aby mohly tuzemské strojírenské firmy posílit vývoz, potřebují tři věci, shodli se jejich ředitelé. Finanční stimuly, jednodušší zákony a méně byrokracie. Vyplývá to z průzkumu, který mezi šéfy více než 100 strojírenských společností udělali analytici z CEEC Research.

„Výsledky námi realizovaného výzkumu ukazují, že pro rozvoj a zvýšení objemu českého exportu by se měl stát zaměřit především na ekonomickou podporu exportérů,“ prezentoval výsledky Studie českého strojírenství H1/2016 Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research.

S tím, že vývoz oživí finanční pobídky, souhlasí podle průzkumu drtivá většina strojařů. Středním a malým firmám by však podle dotázaných nejvíce pomohlo zjednodušení zákonů a byrokracie. „Do třetice by firmy ocenily zavedení daňových úlev pro exportéry,“ doplnil Vacek.

Vláda šlape na plyn v ekonomické diplomacii

Splnění některých svých přání se strojaři můžou dočkat. Vláda chce podle premiéra Bohuslava Sobotky firmám v boji o zakázky na dnešních globalizovaných zahraničních trzích pomoci. „Také v letošním roce bude nadále posilována ekonomická diplomacie a státní podpora financování exportu,“ nastínil plány svého kabinetu Sobotka s tím, že na ambasády v několika perspektivních zemích začíná Česko vysílat například zemědělské diplomaty.

„Nedílnou součástí podpory českých firem při hledání nových obchodních příležitostí v zahraničí je také ekonomická diplomacie v rámci zahraničních cest ústavních činitelů včetně členů vlády,“ poznamenal premiér.

Pochvalu za své exportně orientované výjezdy za hranice Česka dostal od předsedy Czech Gulf Business Council Roberta Pergla mimo jiné třeba prezident Miloš Zeman. „Jeho aktivity spolu s činností ministra průmyslu a ministra zahraničí v těchto nových oblastech přinášejí nové příležitosti, které částečně kompenzují pokles exportu do Ruska,“ objasnil svůj postoj Pergl.

EGAP dostal přidáno

Více peněz má od loňska k dispozici Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). O navýšení jejího základního kapitálu rozhodla minulý rok vláda. „Celkově jsou do systému podpory exportu vkládány ze státního rozpočtu mnohem větší prostředky, než kdykoliv v minulosti,“ informoval ministr financí Andrej Babiš.

Peníze jsou ale potřeba i jinde. Česká republika by si podle strojařů měla dát například pozor i na to, aby se neproměnila v evropskou „montovnu“. „Je nutné podporovat zejména vývoz produktů s vyšší přidanou hodnotou, nikoli pouze vývoz laciné práce ve mzdě,“ řekl předseda představenstva společnosti AKCENTA CZ Milan Cerman. Klíčový je podle něj hlavně kvalitní vzdělávací systém.

Jednou z hlavních výzev pro strojírenské exportéry tak bude v příštím roce pátrání po vhodných zaměstnancích. „Jelikož má Česká republika druhou nejmenší nezaměstnanost z EU, musí si firmy vypomoci buď výchovou z vlastních zdrojů, nebo spoluprací s kvalitní agenturou práce,“ komentovala vývoj jednatelka personální agentury Amboseli.

Sankce proti Rusku už trápí méně firem

Oproti technickému vzdělávání ustupují na seznamu priorit ředitelů strojírenských firem trochu do pozadí sankce Evropské unie proti Rusku. Zatímco loni měly podle jejich odhadů ohrozit tržby více než poloviny strojírenských společností, letos to má být už „jen“ necelá třetina (28 procent).

Letos tak sankce výrazněji dolehnou na velké podniky exportující do Ruska. Mezi nimi očekává propad tržeb téměř polovina společností. U středních a malých firem je to jedna z pěti. „Mnozí exportéři nachází jako náhradu obchodní příležitosti v jiných teritoriích,“ prohlásil Michal Svrček, Business Development Manager pro oblast inspekčních služeb TÜV SÜD Czech s.r.o. Perspektivním trhem pro české strojírenské podniky je podle něj například Irán a další země středoasijského regionu.

Pokud by sankce proti Rusku pokračovaly i v roce 2017, ovlivnily by tržby už jen pětiny českých strojírenských společností. Více by opět trápily velké podniky (33 procent), zatímco v segmentu malých a středních firem předpokládá negativní dopady 17 procent společností.