Domů Ekonomika Exportérem Ji...

Exportérem Jihomoravského kraje 2016 je opět FEI

0

Dvaadvacátý ročník soutěže Exportér roku ovládla za Jihomoravský kraj už popáté společnost FEI Czech Republic s.r.o.. Hodnota jejího vývozu za loňský rok převýšila 8,2 miliardy korun. V celostátním měřítku tato hodnota zajistila umístění na 14. místě.

FEI Czech Republic, která se vloni stala součástí americké společnosti Thermo Fisher Scientific, v Brně vyvíjí a vyrábí elektronové mikroskopy. Většina z nich, v celkové hodnotě bezmála 6,3 miliard korun, v loňském roce mířila mimo Evropskou unii. Jeden přístroj dosahuje průměrné hodnoty 20 milionů korun. Mezi hlavní odběratele patří výzkumná a vývojová centra z oblasti živých a materiálových věd, či zákazníci polovodičového průmyslu. V brněnském centru přitom vzniká až 60 % produkce celé společnosti.

Špičkové technologie

„Vyrábíme přístroje špičkové technologické úrovně. Schopnost vyrábět je včas a kvalitně je základem úspěchu, ale to by nešlo bez zaměstnanců, kterým na našich přístrojích záleží,“ popisuje viceprezident společnosti, Jiří Očadlík. Na vývoji a výrobě se v současé době podílí přes 700 zaměstnanců a každým rokem tento počet roste. Přestože společnost získává opakovaně také titul Zaměstnavatele regionu, stejně jako mnoho jiných firem by ocenila více odborníků na trhu práce, a to zejména pro vývoj softwaru.

Vedení společnosti převzalo ocenění v Kaiserštejnském paláci v Praze z rukou ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, náměstka ministra zahraničních věcí Martina Tlapy a dalších představitelů veřejné sféry. Soutěž Exportér roku pořádají Střední podnikatelský stav, z. s. a Asociace k podpoře podnikání v ČR, záštitu nad soutěží měla Hospodářská komora ČR. Toto byl již dvaadvacátý ročník.