Domů Ekonomika Firma na Brně...

Firma na Brněnsku odstartovala výrobu „superčistých“ plynů

0

Speciální, velmi čisté plyny začala v Rajhradicích na Brněnsku plnit do lahví společnost SIAD Czech, dcera italsko-americké skupiny SIAD-Praxair. Ta již dříve investovala v Česku přibližně tři čtvrtě miliardy. Rozšíření jejího rajhradického zázemí o novou plnírnu si vyžádalo další zhruba čtyřicetimilionovou investici. SIAD dnes v tuzemsku zaměstnává celkem 102 lidí.

„Montáž technologie i testování je úspěšně za námi, včetně ověření všech bezpečnostních prvků. Prošli jsme všemi provozními zkouškami pod dohledem inspektorů z Technické inspekce ČR. Oficiální schválení plnírny k provozu a kolaudaci stavby jsme absolvovali začátkem června,“ uvedl generální ředitel společnosti SIAD Czech Ivo Lukas.

K zákazníkům se první část produkce dostane už koncem června. Výroba nové plnírny by měla pokrývat především požadavky trhu v České republice, na Slovensku, v Maďarsku a v Rakousku.

Speciální plyny, které teď může SIAD Czech na Brněnsku vyrábět, budou sloužit především ke kalibraci analytických přístrojů, které se používají například pro měření skladby výfukových plynů v automobilovém průmyslu nebo pro monitorování výrobního procesu, kontrolu emisí, kontrolu čistoty produktů a detekci toxických a hořlavých plynů v petrochemickém a chemickém průmyslu.

Superčisté plyny ale najdou využití i ve zdravotnictví, kde garantují například správnou funkci přístrojů pro krevní analýzy, nebo při kontrolách stavu a ohrožení životního prostředí, kde se užívají při kontrole dodržování maximálních emisních limitů v ovzduší či odpadních vodách. Používají se ale i v ocelárnách a elektrárnách.

Obdobná výroba speciálních plynů, jako dnes běží v Rajhradicích, je zatím k dispozici jen v Praze a nedaleko Vídně.