Domů Ekonomika Firma roku 20...

Firma roku 2013 vyrábí koupelnové koberečky, živnostník roku fouká skleněné figurky

0

Ozdoba interiéru. To je to, co pojí oba vítěze osmého ročníku podnikatelských soutěží Vodafone Firma roku a GE Money Bank Živnostník roku 2013. Společnost Grund z Královéhradeckého kraje vyrábí koupelnové koberečky, na jejichž návrzích se podílela například Blanka Matragi nebo Osmani Laffita. Karel Sobotka z Libereckého kraje fouká skleněné figurky a je zřejmě posledním, který v České republice drží toto řemeslo naživu.

„Letos jsme zaznamenali rekordní počet soutěžících. Přihlásilo se 6 525 firem a živnostníků. Objevilo se mezi nimi mnoho zajímavých lidí, které stojí za to ocenit. I přesto, že si třeba neodnášejí celorepublikový titul, věřím, že jim účast bude prospěšná. Dokládají to i jejich první pozitivní reakce. Jsem rád, že je u nás mnoho lidí, kterým stojí za to ukázat své dovednosti. Rozhodnout se podnikat není v dnešní době jednoduché, proto jsem rád, že jim soutěže mohou pomoci se zviditelnit,“ řekl ředitel soutěží Petr Lutonský.

Vítězná firma Grund uspěla v konkurenci 3 116 společností. Firmu rodina založila v roce 1990 s minimálním kapitálem a jedním šicím strojem doma v ložnici. Během několika málo let se společnosti podařilo obsadit bývalý československý trh, přestěhovat se do nově postavené haly a vystavovat na světovém veletrhu. Nyní má firma 80 vlastních obchodů v Německu a pomocí nových technologií úspěšně bojuje proti asijské konkurenci.

„Tato úspěšná a inovativní společnost, která působí na trhu již více než dvacet let, si vítězství rozhodně zaslouží. Oceňuji české firmy, které jsou schopny se se svými produkty výrazně prosadit v zahraničí. Konkrétně příběh vstupu na německý trh je velmi inspirující a přeji podobné úspěchy i při dobývání asijských trhů. Dále oceňuji i aktivity firmy v oblasti společenské odpovědnosti,“ uvedl porotce Petr Ryska, vicepresident pro firemní zákazníky společnosti Vodafone.

Na druhém místě soutěže Vodafone Firma roku se umístila společnost Holík International, která se specializuje na výrobu zásahových rukavic pro hasiče, armádu, záchranáře či myslivce. Příběh firmy začala maminka současného společníka firmy Ivo Holíka, která v garáži vysekávala rukavice pro tehdy zavedenou firmu. Třetí místo udělili porotci společnosti Kitl, která vyrábí bylinkové sirupy.

Skleněné figurky, kamna a boty

Podnikatelé, kteří se v soutěži GE Money Bank Živnostník roku umístili se na prvních třech příčkách, pracují rukama. Vítězný živnostník Karel Sobotka je jeden z posledních mistrů foukaného skla, ze kterého vyrábí figurky. K práci mu stačí sklo, benzínový hořák a spousta trpělivosti. Ve svých čtyřiapadesáti letech hledá následovníka, který by tradici výroby železnobrodských skleněných figurek převzal.

„Pan Sobotka oslovil porotu hlavně svým vztahem k práci a k tradici, kterou drží. Je to člověk, který svou práci dělá především srdcem a na jeho tvorbě to je opravdu vidět,“ pochválil vítěze ředitel firemního bankovnictví GE Money Bank Jan Novotný.

Na druhém místě skončil jihočeský kamnář Vladimír Hejna, který se ke svému podnikání dostal ve chvíli, kdy ve svém bytě potřeboval postavit krb. Své dovednosti se snaží neustále zdokonalovat a jeho krédem jsou spokojení zákazníci. Třetí živnostník Radek Zachariáš z Prahy se živí ručním šitím luxusní kožené obuvi. Do soutěže GE Money Bank Živnostník roku se celkem přihlásilo 3409 soutěžících.

Odpovědnost a inovace

Kromě hlavních dvou kategorií vyhlásili pořadatelé na středeční slavnostní akci na Žofíně také cenu Vodafone Odpovědná Firma roku 2013, kterou se stala společnost ZLKL. Ta se zabývá výrobou vozítka ELBEE určeného pro vozíčkáře. „Firma otevřela netradiční firemní Medovou školku s rozšířenou výukou angličtiny a s prvky waldorfské pedagogiky, běžně zaměstnává rodinné příslušníky zaměstnanců. Majitelé si zakládají na kolektivním rozhodování a na zainteresování všech zaměstnanců na výsledcích firmy, pro klíčové zaměstnance například existuje motivační plán navázaný na vývoj EBITDA. Úzce spolupracují se Střední školou technickou v Mohelnici a řadou vysokých škol. Vyvinuli speciální produkt pro vozíčkáře ELBEE, který získal ocenění na Medical Fair Brno Award 2011. Dopad strojírenské výroby na životní prostředí snižují jak energetickými úsporami, tak úsporami materiálovými,“ dodal Petr Ryska ze společnosti Vodafone.

Titulem GE Money Bank Inovátor roku, který oceňuje inovativní nápady uvedené v praxi, se může pochlubit společnost Flajzar, která vyrábí například signalizační zařízení pro rybáře nebo GSM dálkové ovladače. „Dnes s kolegy dokážeme vyvinout a začít vyrábět téměř libovolný výrobek za zlomek času ve srovnání s ostatními firmami,“ pochlubil se majitel Tomáš Flajzar.