Domů Ekonomika Firmy budou d...

Firmy budou dále propouštět. Chybí jim ale technici

0

Nezaměstnanost v dubnu klesla. Na konci měsíce bylo bez práce o bezmála třiadvacet tisíc lidí méně, než v březnu. Podle analytiků ze Svazu průmyslu a dopravy však nelze v tuto chvíli hovořit o obratu k lepšímu. Firmy totiž plánují propouštět.

Míra nezaměstnanosti dosáhla na konci dubna 7,7 procenta. Ve srovnání s březnem tak nezaměstnaných lidí ubylo. V porovnání s loňskem však bylo lidí bez práce o necelých osmašedesát tisíc více. Celkově je tak nyní bez zaměstnání pět set šedesát pět tisíc lidí.

Podle analytiků ze Svazu průmyslu a dopravy a České národní banky (ČNB) není situace na trhu práce příliš optimistická a v současné chvíli se na lepší časy ještě neblýská. Podle dubnového šetření Svazu a ČNB mezi členskými firmami, totiž plánují podniky propouštět.

Letos by tak u nich mohl klesnout počet pracovníků celkově o 0,67 procenta. V průmyslu je přitom zaměstnáno zhruba pětatřicet procent všech pracujících lidí v Česku. To znamená více než třetina z bezmála pěti milionů osob.

Firmám chybí technici

Firmy však poukazují na výraznou nerovnováhu na trhu práce. Za jeden z nejzávažnějších problémů omezujících jejich podnikání považují nedostatek technicky vzdělaných pracovníků, vysokoškoláků, středoškoláků i učňů.

Technické vzdělávání chce přitom podpořit i ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba a ministr školství Petr Fiala. Vláda například už v dubnu schválila novelu zákona o daních z příjmů, díky které mají hrát ve vzdělávání větší roli i zaměstnavatelé.

„Při přípravě konkrétních kroků jsem bral v potaz, že v rámci posílení konkurenceschopnosti naší ekonomiky je třeba, aby zaměstnavatelé hráli ve vzdělávání větší roli a stát jim k tomu připravil podmínky,“ vysvětlil ministr Kuba.

Děti mají problémy s matematikou

Ministr Fiala však zdůraznil, že české děti mají problémy s matematikou i technickými předměty, což má následně dopad na strukturu studia, výběr povolání i na úspěšnost Česka na globálních trzích. „Je důležité, že už o tomto problému jen nemluvíme, ale že společně děláme konkrétní kroky k jeho nápravě,“ uvedl.

Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy dlouhodobě spolupracují na podpoře technického vzdělávání a vedou také pravidelný dialog se zástupci zaměstnavatelů i průmyslu, jako je Fórum průmyslu a vysokých škol.

„Velice vítáme zájem a iniciativu pánů ministrů Kuby a Fialy spolupracovat a podporovat technické vzdělávání,“ sdělil rektor VÚT, který podle svých slov oceňuje především konkrétní kroky, které získají oporu v zákoně. „Stát tak ukazuje zaměstnavatelům, jak jasně a konkrétně podpoří jejich spolupráci s odbornými středními a vysokými školami,“ poznamenal Rais.

Žádné komentáře

Napište komentář