Domů Ekonomika Inovační Oska...

Inovační Oskar nás pozitivně zviditelnil, říkají firmy

0

Kdo je největším inovátorem na severu Moravy? Na tuto otázku má odpovědět soutěž Inovační firma Moravskoslezského kraje. Ta letos vstupuje do svého druhého ročníku a má už první přihlášené. Loňský první ročník překvapil počtem dvaadvaceti účastníků, ale také nelehkým úkolem pro komisi – většina firem má za sebou letité úspěchy a je špičkou v Evropě i ve světě a rozhodování o vítězi nebylo snadné. Firmy hodnotí soutěž pozitivně – pomohla je zviditelnit a přivedla některým z nich nové zákazníky. Organizací soutěže je letos opět pověřena krajská Agentura pro regionální rozvoj.

„Kromě zviditelnění a marketingové podpory si ceníme i povzbuzení, protože v době zvrácené honby za co nejnižší nákupní cenou je důležitá jakákoliv pozitivní podpora našeho snažení o originální kvalitní produkci. Víme, že je dobré nepodlehnout jednoduchému řešení v podobě dovozu z Číny,“ řekl výkonný ředitel společnosti Gaben Jakub Unucka.

„Programy pro podporu inovací jsou potřebné, podpoří nás a nakopnou do další práce,“potvrdilDavid Kraviec, obchodní ředitel společnosti GreMi KLIMA CZ, výrobce řídicích systémů na optimalizaci odsávání v odvětví dřevozpracujícího, strojírenského a automobilového průmyslu.

„Druhý ročník soutěže je opět určen živnostníkům, malým, středním a nově také velkým firmám v MS kraji, které mohou přihlásit své inovativní výrobky, technologie či služby s již patrnými výsledky na trhu,“ připomněla ředitelka ARR Petra Chovanioková. Vítězná firma z každé kategorie získá padesát tisíc korun, firmy na druhém a třetím místě si rozdělí třicet a deset tisíc korun. Nosnými kritérii budou opět nově vytvořená pracovní místa, investiční návratnost projektu, ale také rentabilita produktu. Uzávěrka přihlášek je 14. srpna 2014. Podmínky soutěže naleznou zájemci na webových stránkách http://inovacnifirma.rismsk.cz/.

Inovačního krajského Oskara si vloni odvezl ve světě jedinečný mobilní laserový gravírovací systém třinecké firmy MEPAC CZ s.r.o., který slouží ke gravírování (označování) nejrůznějších forem a nástrojů pro strojírenství, a to bez ohledu na jejich rozměr, hmotnost, či tvar.  Druhá v pořadí skončila ostravská firma Gaben s unikátní čipovací technologií, která slouží ke snadné a rychlé identifikaci výrobku, materiálu. Třetím oceněným unikátem je elektromotocykl firmy Kuberg z Ostravy-Vítkovic. Firma produkuje širokou řadu elektromotocyklů.