Domů Dění v regionech Inovační vouc...

Inovační vouchery: Moravskoslezský kraj rozdělí miliony firmám na výzkum

inovační vouchery

Inovační vouchery jsou mezi firmami na Moravě vděčnou stálicí, která jim pomáhá navázat spolupráci s vysokými školami a výzkumnými centry. Další várku, tentokrát za 8,5 milionu korun, plánuje rozdělit Moravskoslezský kraj. Půldruhého milionu dá navíc kraj firmám na vytvoření nových pracovních míst pro výzkumníky.

Trochu jednodušší cestu na svět tak budou mít projekty, jako je například vývoj inteligentního žíhacího stroje, dekontaminace infekčního zdravotního odpadu nebo záchrana dřevěných konstrukcí historických budov v Moravskoslezském kraji.

„Bez dobré práce lidi v kraji neudržíme, region se nebude rozvíjet,“ vysvětlil smysl voucherů hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák. Inovace a průnik do nových odvětví jsou podle něj nezbytné pro rozvoj konkurenceschopnosti regionu. „Inovace není jen technologie, ale především stav mysli. Přeji tedy podnikatelům inspiraci, kraj jim pomůže jejich sny uskutečňovat,“ dodal hejtman.

Na projekt až 300 tisíc

A k čemu přesně podnikatelům voucher bude? Poukaz na 300 tisíc korun mohou použít na projekty, na kterých budou spolupracovat s vysokými školami nebo výzkumnými organizacemi v kraji.

Jedním z příkladů je firma Nanotrade. Ta získá 200 tisíc korun na vývoj nového typu hig-tech funkčních oděvů a chytrých látek, které využijí nanotechnologie a další elektronické vychytávky. S výzkumem jí pomůžou experti z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB – TUO).

„S ohledem na charakter projektů se bude na realizaci osmnácti z nich podílet VŠB – TUO,“ podotkl náměstek hejtmana kraje pro regionální rozvoj, evropské projekty a operační programy Martin Sikora s tím, že ostravská technika stačila za pět let, co v kraji projekt inovačních voucherů funguje, pomoci řadě firem.

Letos už pošesté

Do letošního, už šestého ročníku dorazilo 50 žádostí o dotace. Dominovaly strojírenské hutnické, elektronické a IT firmy. „Na realizaci inovačních voucherů bylo v letošním rozpočtu Moravskoslezského kraje vyčleněno 8,5 milionu korun. Za 5 let fungování inovačních voucherů bylo podpořeno celkem 189 projektů.  Moravskoslezský kraj tak již do spolupráce podniků a výzkumných institucí investoval více než 56 milionů korun. Firmy k tomu přidaly ze svých rozpočtů dalších 26,5 milionu korun,“upřesnil Sikora.

Inovační vouchery Moravskoslezský kraj nabízí podnikatelům od roku 2010. Jde o jednorázovou podporu poskytnutou podniku na rozvoj spolupráce s vysokou školou nebo výzkumnou organizací. Je založena na transferu znalostí, neboli přenosu vědeckých či technologických poznatků, které jsou pro podnikatelské subjekty nové, či ne zcela běžně dostupné. Získaná znalost musí zároveň vést k posílení konkurenceschopnosti podniku, a to zejména tím, že napomůže inovaci jeho produktu, procesu nebo služby. Podpora je poskytována ve formě účelových dotací maximálně ve výši 300 tisíc korun s tím, že vlastní spolufinancování uznatelných nákladů závisí na velikosti podniku.

„Firmy tak získají nejenom inovace výrobků, výrobních procesů nebo služeb, ale i cenné kontakty na špičkové vědce. Vysoké školy a výzkumné organizace zase mohou díky voucherům získat zpětnou vazbu od výrobní sféry, případně mohou navázat hlubší spolupráci v těch výzkumných aktivitách, které povedou k tvorbě nebo k vývoji produktů uplatnitelných na trhu,“ konstatoval náměstek hejtmana Martin Sikora s tím, že z kraje na podporu výzkumu a inovací míří ještě další finance. Jsou to dotace účelově určené malým a středním podnikům na spolufinancování nákladů na nově vytvořené pracovní místo výzkumníka ve výzkumné a vývojové činnosti podniku, vzniklé nejdříve po 1. lednu 2015.