Domů Ekonomika Irsko chce ví...

Irsko chce více regulovat tabákový průmysl. Česko nesouhlasí

0

Irsko se snaží prosadit podstatně přísnější regulaci obchodu s tabákem a jeho produkce v Evropské unii. Zástupcům tuzemského Ministerstva zemědělství se však tato snaha příliš nezamlouvá. Obávají se, že kvůli změnám přijde o práci řada lidí zaměstnaných v tabákovém průmyslu.

Od rozsahu opatření přijímaných na nadnárodní úrovni až po velikost zdravotních varování na krabičkách od cigaret a povolené příchutě tabáku. Takový byl rozsah témat, o kterých dnes jednala evropská Rada pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele (EPSCO).

Irské předsednictví, které v několika oblastech navrhuje podstatně přísnější regulaci a kontrolu tabákového průmyslu, chtělo, aby Rada dosáhla v těchto otázkách společného postoje. I přes nesouhlas Česka a několika dalších zemí toho dosáhlo.

Přísnější opatření sektor poškodí

„Česká republika si je plně vědoma nezbytnosti přijetí takových opatření, která primárně povedou k efektivní ochraně lidského zdraví. Zároveň však sdílíme obavy z možných ekonomických dopadů opatření na celý sektor produkce tabáku a tabákových výrobků v EU,“ vysvětlila náměstkyně ministra zemědělství Jaroslava Beneš Špalková, která českou delegaci na jednání EPSCO vedla.

Irskem prosazované regulace totiž mohou podle jejího návrhu vést k tomu, že spousta lidí pracujících v tabákovém průmyslu přijde o práci. A to nejenom v Česku, ale i v řadě dalších států. Celému odvětví v EU totiž podle Špalkové hrozí, že nebude schopné konkurovat zemím mimo Unii.

„Jsme přesvědčeni o tom, že princip nadměrné regulace či dokonce zákaz uvádění některých tabákových výrobků na trh EU nesměřuje ani ke zlepšení fungování vnitřního trhu, ani k naplnění cílů probíhající reformy společné zemědělské politiky,“ doplnila Špalková.

Zástupcům ministerstva zemědělství se také nelíbí, že by podle Irského návrhu přešlo mnoho pravomocí pro regulaci produkce a obchodu s tabákem z členských zemí na Evropskou komisi. „S takto rozsáhlým přenesením pravomocí u naprosté většiny oblastí nesouhlasíme,“ dodala Špalková.