Domů Ekonomika Jak porostou ...

Jak porostou ceny tepla? Rozhodne DPH

0

Teplo podraží příští rok méně než loni. Pokud DPH zůstane na čtrnácti procentech, vzrostou ceny tepla nejčastěji v rozmezí od dvou do sedmi procent. U uhelných tepláren může být nárůst i vyšší. Zato některé plynové teplárny, které zavedou společnou výrobu elektřiny a tepla, mohou i zlevnit.

„Pokud nedojde ke zvýšení DPH, očekáváme nižší nárůst cen tepla než v loňském roce. Bez zavedení povinného nákupu povolenek a razantního zvýšení poplatků za znečišťování ovzduší by to samozřejmě bylo ještě podstatně lepší,“ řekl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení České republiky Mirek Topolánek. Aby se cena tepla stabilizovala, musel by stát podle Topolánka podporovat úspory energie už v samotné výrobě a distribuci tepla, ne jen v konečné spotřebě, jako doposud.

Topolánek tím naráží na současné i plánované programy na zateplování domů typu Zelená úsporám. Lidé, kteří si za evropské dotace zateplí dům, sice nemusí tolik topit, ale na samotné ceny tepla tyto projekty vliv nemají. „Právě teplárny si musí nakupovat emisní povolenky. Bylo by tedy fér, kdyby část výnosů z jejich dražeb šla na modernizaci teplovodů. To by pomohlo všem lidem napojeným na centrální teplo, nejen těm, kteří ještě nemají zatepleno, jako je tomu u Zelené úsporám,“ komentoval situaci ředitel Teplárenského sdružení České republiky Martin Hájek.

Záleží na palivu

Vývoj cen na příští rok odhadli lidé z Teplárenského sdružení na základě pravidelného průzkumu u svých členů. Podobně jako v minulých letech bude tento vývoj ovšem záviset na tom, čím se v teplárně topí. Teplárny na zemní plyn budou ovšem vzhledem k očekávané stagnaci cen plynu zdražovat většinou jen mírně. Některé dokonce plánují zlevnit díky zavedení společné výroby elektřiny a tepla.

U uhelných tepláren tomu bude naopak. Ty zdraží více. Do cen tepla se totiž významně promítnou náklady na nákup povolenek na emise oxidu uhličitého, ze kterých ještě teplárny navíc odvedou DPH. Jen za nákup povolenek nezbytných pro výrobu tepla odvedou teplárny do státního rozpočtu v příštím roce navíc asi 700 milionů korun. Do cen tepla se promítne také razantní navýšení poplatků za znečišťování ovzduší. Ty vzrostou o 40 %. V nejvýhodnější pozici tak budou v příštím roce kotelny na biomasu, které získají od státu podporu a nebudou zatíženy nákupem povolenek na emise oxidu uhličitého.

Cestou je zvyšování účinnosti

„Stát nás každý rok zasypává dalšími a dalšími daněmi a poplatky, zákazníci zateplují s využítím dotací a snižují odběr tepla. Snažíme se nárůst cen mírnit aktivními opatřeními a zvyšováním účinnosti. To je jediná cesta, jak v tomto prostředí přežít,“ vyjádřil se Mirek Topolánek.

Mezi opatření, která vedou ke zvýšení účinnosti, je možné jmenovat například přechod z dodávek tepla v páře na horkou vodu, pořízení nových kotlů nebo zavádění kombinované výroby elektřiny a tepla. Právě ta totiž umožní některým plynovým teplárnám napřesrok dokonce zlevnit.