Domů Ekonomika Je důležité u...

Je důležité ukázat studentům, že mohou vyvinout letadlo, které bude skutečně létat

0

Proč je „úmrtnost“ studentů na začátku studia tak vysoká?

V prvé řadě je to náročnost studia. Sledujeme kvalitu, ze které nechceme ustoupit, a studenti mají často problém se vysokoškolskému způsobu studia přizpůsobit. Na druhu stranu, řada studentů nebere VUT při výběru vysoké školy jako prioritu. Jdou k nám, protože se nedostali jinam, tomu pak odpovídají znalosti i motivace.

Jak je tedy možné zvýšit motivaci středoškoláků, aby technické univerzity byly při jejich výběru prioritou?

Tento problém má celou řadu příčin. Je to záležitost soukromého sektoru a platů v něm, základního a středního školství, který zatím nebuduje nikterak pozitivní vztah žáků k technice ani matematice, i marketingu samotných univerzit. Je důležité ukázat studentům, že u nich mohou vyvinout letadlo, které bude skutečně létat.

Mají pak absolventi technických univerzit uplatnění na trhu práce?

O absolventy univerzit s technickým zaměřením je dnes poptávka poměrně značná, zejména u klasických oborů, jako jsou strojaři a elektrikáři.

Je pro ně vysokoškolské studium dostatečnou kvalifikací pro praxi?

Vazba na praxi je už během studia velmi těsná. Při vytváření nových studijních programů konzultujeme se soukromým sektorem, jaké mají požadavky na absolventa. Podle našich průzkumů má minimálně polovina lidí v pátém ročníku konkrétní vazby na praxi.

Je tedy provázanost spolupráce univerzit a soukromého sektoru dobrá?

Se soukromým sektorem spolupracujeme přes Hospodářskou komoru, jsme součástí projektu tzv. inovačních voucherů, který spolupráci firem s brněnskými univerzitami podporuje. To jsou věci, které fungují. Když ale srovnám provázanost soukromého sektoru s britskými nebo americkými univerzitami, je to propastný rozdíl.

(haa)

Žádné komentáře

Napište komentář