Domů Dění v regionech Jihomoravská ...

Jihomoravská globální společnost? Y Soft díky řešení tisku dosáhl na půlmiliardové obraty

Přestože peníze netisknou, dosáhli už předloni díky prodeji tiskových technologií na půlmiliardové obraty. Zakladatelé technologické společnosti Y Soft přišli na začátku milénia s univerzálním softwarem pro všechny typy tiskáren. Společnost podpořilo v začátcích Jihomoravské inovační centrum a přetavilo technické řešení v životaschopný podnikatelský plán. Majitelé chtěli od počátku dokázat, že může vzniknout globální společnost vybudovaná od základů v tomto regionu. Moravská firma se rozrostla nebývalou rychlostí a v současnosti je světovou dvojkou ve svém oboru. Zakladatel společnosti Václav Muchna však vzpomíná také na těžké začátky před přelomovým projektem tisku s identifikací čipové karty.

Jaké byly začátky firmy Y Soft? Díky čemu se zrodil nápad věnovat se zrovna technologiím pro kancelářský tisk?

Společnost jsme založili v roce 2000 a začali poskytováním softwarových služeb. Po několika neúspěšných projektech přišla přelomová poptávka: jedna firma chtěla zajistit, aby se lidem vytiskly dokumenty až po identifikaci čipovou kartou u tiskárny. Navrhl jsem tehdy univerzální software pro všechny typy tiskáren, který navíc spočítal náklady na tisk rozdělené mezi jednotlivce. Šlo o základní kámen dnešního hlavního produktu YSoft SafeQ, kterým Y Soft zacelil mezeru na trhu. Následovalo uzavírání partnerství s hlavními výrobci tiskáren jako je Konica Minolta a Xerox, a rychlý rozvoj firmy i na zahraničních trzích.

Y Soft

Kde všude v současnosti firma Y Soft působí?                      

Centrála společnosti Y Soft sídlí v Brně, pobočky postupně vznikají ve všech významných světových regionech. Kromě Evropy máme v současnosti pobočky v Americe v Texasu a na Floridě, v Asii v Dubaji, Singapuru, Kobe a Tel Avivu i v australském Sydney. A neustále rosteme.

Bylo pro firmu zpočátku důležité, že se rozrůstala právě v Brně, centru technologických vysokých škol?

Začínali jsme jako studentský projekt v Technologickém inkubátoru Jihomoravského inovačního centra, což nám poskytlo cenné know-how pro rozjezd podnikání. Protože víme, že klíčovým faktorem úspěchu jsou schopní odborníci, je pro nás blízkost univerzit s technickými obory velmi důležitá.

Y Soft

Měla firma od počátku ambice růst „kam až to půjde“, anebo šlo o projekt, jehož úspěch byl nečekaný?

Jedním z našich hlavních cílů bylo jít příkladem podnikatelům ve střední a východní Evropě a dokázat, že i v našem regionu může vzniknout globální společnost vybudovaná od základů. Dnes se hrdě hlásíme k tomu, že jsme česká globální firma.

Jaké nové produkty Y Soft v současnosti připravuje?

Vizí společnosti Y Soft je vyvíjet a dodávat chytrá řešení, která přinesou firmám vyšší efektivitu a jejich zaměstnancům produktivnější a kreativnější pracovní život. Prostřednictvím divize YSoft Ventures neustále hledáme nové start-upy, do kterých investujeme. K našim nejnovějším produktům patří technologie pro trojrozměrný tisk. Y Soft koupil většinový podíl v české společnosti Be3D, která se zabývá výrobou 3D tiskáren. Kromě toho připravujeme také produkt YSoft Clerbo, který má firmám usnadnit optimalizační procesy.