Domů Ekonomika Jsou bez prác...

Jsou bez práce kuchaři nebo technici? To úředníci nevědí

0

Za minulý měsíc přibylo v Česku bezmála osm tisíc nezaměstnaných. Bez práce je tak už téměř šest set tisíc lidí. Úředníci na Ministerstvu práce a sociálních věcí ani ti z Úřadů práce však neví, z jakých profesí nezaměstnaní jsou. Tyto informace od nich totiž nevyžadují.

Mít povědomí o tom, ze kterých profesí nezaměstnaní jsou a o jaké pracovníky je naopak na trhu zájem, může být přitom v boji proti rostoucí nezaměstnanosti zásadní. Takový je alespoň názor prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Hanáka. Úředníci tak podle něj ztrácí přehled a netuší, jaké profese nejsou na pracovním trhu uplatnitelné.

O techniky je zájem

Hanák však tvrdí, že Svaz, kterému předsedá, už celé roky poukazuje na výraznou nerovnováhu mezi požadavky firem po technicky vzdělaných pracovnících, učních, středoškolácích i vysokoškolácích. Nezaměstnaných absolventů jsou přitom v Česku podle údajů z Úřadu práce desetitisíce. Za poslední rok jich navíc o více než čtyři tisíce přibylo. Nejsou to však technici. O ty mají totiž firmy zájem.

Problém je to i na Moravě. Na tom se tuto středu s Hanákem shodli hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek a hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. „Nedostatek kvalitních absolventů technických oborů a ztráta prestiže řemesel ohrožuje konkurenceschopnost našeho hospodářství,“ uvedl hejtman Běhounek.

Nefunkční propojení požadavků trhu práce a vzdělávacího systému je přitom trnem v patě pro řadu zaměstnavatelů. Na nedostatek technických vzdělaných pracovníků upozorňuje podle šetření SP ČR v Kraji Vysočina každý devátý zaměstnavatel z deseti.

„V okrese Pelhřimov je 1,3 procenta mužské nezaměstnanosti, a to díky práci v naší firmě. Máme ale nedostatek lidí. Spolupracujeme proto se třiceti základními školami, ročně organizujeme 600 exkurzí pro rodiče a žáky. Dokonce jsme museli zřídit vlastní autobusovou linku, abychom mohli dovézt pracovníky na směnu,“ komentoval situaci generální ředitel firmy Agrostroj Pelhřimov Lubomír Stoklásek.

Podnikatelé volají po podpoře technických škol

Na problém nesprávně nasměrovaného školského systému upozornil i ředitel společnosti Tesla Jihlava Michal Janouškovec. Podle něj je příkladem Vysoká škola polytechnická Jihlava, která není ochotna otevřít katedru technického oboru, kterou potřebuje město i kraj. „Jsme ochotni se na tom podílet i finančně, ale odezvu nevidíme,“ stěžoval si Janouškovec.

Prezident SP ČR Hanák však není ohledně podpory technického školství úplným pesimistou. Jednání Svazu se zástupci Ministerstva školství a Ministerstva průmyslu a obchodu podle něj naznačují vstřícnost. Některé návrhy, o kterých Svaz s vedením těchto resortů jedná, se týkají například odečtu daní u firem, které podporují výuku technických oborů a změny financování vysokých škol nikoliv na osobu, ale i na základě uplatnitelnosti absolventa na trhu práce.

O podporu technických oborů mají přitom zájem i moravští hejtmani. „Vedeme řadu jednání s ministrem školství. Shodujeme se v tom, že je potřeba podpořit technické obory a propojit základní a střední školství,“ přiblížil svůj názor hejtman Kraje Vysočina Běhounek. Jihomoravští radní zase vytipovali 23 prioritních oborů, které hodlají ve školství podporovat.