Domů Ekonomika K prodeji alk...

K prodeji alkoholu bude nutná konsese

0

Bez koncese ani kapku. Tak má v tuzemsku podle vlády napříště vypadat prodej alkoholu. Ministři to schválili na svém včerejším zasedání. Zavedení koncese však nemá omezit podnikání, ani bránit podnikatelům, aby si založili hospodu nebo večerku, kde si člověk může kromě rohlíků koupit třeba i láhev rumu. Koncesi má totiž dostat každý, kdo si o ni zažádá.

„Vláda schválila dva body v reakci na takzvanou metanolovou aféru. Jedná se o návrh na změnu zákona o značení lihu a také změnu živnostenského zákona,“ upřesnila místopředsedkyně vlády Karolína Peake.

Právě živnostenského zákona se zavedení koncesí týká. Doposud totiž živnostníci na prodej lihovin koncesi nepotřebovali. To se však změní. „Každý kdo prodává lihoviny v maloobchodě nebo v restauraci by měl mít koncesi na tento prodej. Dnes to spadalo v podstatě do onoho volného živnostenského listu na prodej a hostinskou činnost,“ vysvětlil ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Pokud však půjde všechno tak, jak ministři plánují, budou si muset všichni prodejci lihovin a lihu do půl roku o koncesi požádat . Dostane ji ale každý obchodník, který si o ni řekne. Nebude totiž odborně ani finančně omezená. „Nejde o to omezovat vstup subjektů na trh,“ dodal Kuba s tím, že je důležité, aby měl stát přehled, ve kterých obchodech se alkohol prodává.

Podle Kuby totiž metanolová aféra prokázala, že jsou situace, kdy je výhodné mít prodej alkoholu tímto způsobem podchycený. „Je to standardní situace v mnoha evropských zemích a není obvyklé, že by se tam alkohol prodával naprosto všude,“ doplnil Kuba.

Vládou navrhovaná novela by měla kromě zprůhlednění trhu s alkoholem a větší ochrany spotřebitelů vést i k omezení daňových úniků a tím pozitivně ovlivnit příjmy státního rozpočtu. Ministr financí Miroslav Kalousek zároveň v souvislosti s předložením návrhu poslancům připustil některé dílčí úpravy: „Jsem připraven ve druhém čtení diskutovat o povinné kauci v objemu pěti milionů korun, neboť je racionální argument tuto kauci odvodit naříklad od výše obratu výrobců i distributorů.“

Změna také omezí možnost prodávat nekvalitní líh takzvaně načerno a bez daně. Podnikatel, který si bude chtít založit například hospodu, si o koncesi na prodej lihu může navíc požádat společně s ohlášením živnosti na prodej nebo hostinskou činnost. Na poplatcích na Živnostenském úřadu tak nezaplatí víc peněz.

Kromě koncesí vláda schválila také návrh na změnu zákona o povinném zdanění lihu. Ta má také omezit daňové úniky a zajistit, aby s lihem nakládali podnikatelé podle předpisů. Kromě papírových kolků vláda také plánuje zavést možnost opatřit alkohol kolkem elektronickým.