Domů Dění v regionech Kdo je skuteč...

Kdo je skutečně Podnikavá hlava? To odhalí soutěž olomouckého Vědeckotechnického parku

Podnikavá hlava

Ostřílený matador na poli bynysu s novým nápadem nebo inovativní startupper? Na tom nezáleží. Pokud máte zajímavý podnikatelský záměr, můžete uspět v soutěži Podnikavá hlava, kterou už šestým rokem vyhlašuje Vědeckotechnický park Univerzity Palackého v Olomouci. Ti nejlepší si neodnesou ze soutěže jen peníze, ale také rady odborníků a pomoc při rozjezdu podnikání.

Do soutěže se můžou přihlásit jak studenti a lidé, kteří k podnikání zatím třeba jen přičichli, tak i zkušení podnikatelé s neotřelým plánem.

„Během přípravy svých projektů mohou účastníci využít pomoci konzultanta Vědeckotechnického parku, nebo se zúčastnit workshopů, které se budou přípravě záměrů věnovat. Účast není omezena věkem ani územně, hlásit se tak mohou zájemci z celé České republiky,“ uvedl ředitel Vědeckotechnického parku Jiří Herinek.

Podnikatel v sukních i Nejlepší středoškolák

I letos se tak kromě hlavní soutěže utkají se svými podnikatelskými záměry i studenti a zkušené i začínající podnikatelky.

Středoškoláci, kterým ještě nebylo osmnáct, musí ale mít dospělého garanta. Do kategorie Podnikatel v sukních se zase přihlásí jen projekty, které připravily ženy nebo jsou pro ně primárně určené.

Obě kategorie přitom slaví úspěch. Zatímco do kategorie Nejlepších středoškoláků se v minulých ročnících přihlásilo už 46 projektů, u Podnikatele v sukních to bylo dokonce 77 záměrů, z nichž některé se z fáze plánů již přerodily ve fungující byznys.

Letošní vítěze v obou kategoriích podpoří Olomoucký kraj, který je partnerem soutěže. Podle náměstka hejtmana Pavla Šoltyse totiž soutěž přináší nové příležitosti pro rozvoj regionu.

„Naším dlouhodobým cílem je podporovat schopné a perspektivní mladé lidi, kteří v sobě mají tolik potřebného podnikatelského ducha. Jsem proto rád, že i letos můžeme podpořit originální projekty studentek či začínajících podnikatelek ve zvláštní kategorii Podnikatel v sukních. Věřím, že i letos při výběru vítězného projektu zvolíme ten, který se jeho autorce v budoucnu podaří přivést k životu,“ podotkl Šoltys.

Co získal vítěz? Hlavně zkušenost

V loňském ročníku zaujal porotu svým záměrem vyrábět a prodávat automatický multifunkční osvětlovací systém zábřežský podnikatel Radek Poisl. Zvítězil, a utvrdil se tak ve svém podnikatelském záměru a získal i finanční odměnu.

„Hlavním přínosem pro mě ale byla zkušenost ze soutěže jako takové. Ve finále jsem si vyzkoušel živou prezentaci mého projektu AMOTec a získal mnoho užitečných rad a doporučení,“ řekl Poisl.

Soutěž kromě kraje podporují například i firmy Erste Corporate Banking a FENIX Group.