Domů Ekonomika Kdo se bude s...

Kdo se bude starat o mýto? S výběrem ministerstvu pomůže za čtyřiadvacet milionů externí firma

mýto

Ministerstvo dopravy vybralo manažera soutěže, ze které vzejde provozovatel mýta po roce 2016. S nastavením tendru na několikamiliardovou zakázku pomůže ministerstvu dopravy konzultantská společnost Arthur D. Little. Ve výběru, kde hrála největší roli nabídnutá cena, zvítězila s nabídkou za necelých čtyřiadvacet milionů korun.

Na výběru firmy, která se bude starat o provoz nového mýtného systému, až vyprší dosavadní smlouva státu s Kapschem, se chtělo podílet celkem šest společností. Dvě z nabídek však úředníci na ministerstvu dopravy vyřadili kvůli nesouladu smluv a zadávací dokumentace otevřené soutěže.

V dalším rozhodování hrála největší roli cena, měla váhu 60 procent, zatímco vzorová metodika potenciální soutěže 40 procent. Nakonec zvítězila konzultantská společnost Arthur D. Little, která nabídla, že bude tendr na provozovatele mýtného systému řídit za 23 568 000 korun. Tedy za částku o téměř 76 milionů nižší, než byla maximální nabídková cena.

Projektový manažer musí zajistit přípravu i průběh soutěže, která určí, kdo se bude od roku 2017 starat o výběr mýta na českých silnicích a dálnicích. Nejdříve tak musí posoudit efektivitu jednotlivých způsobů výběru mýta. Ministerstvo dopravy pak vládě předloží k projednání variantu s nejvhodnějším poměrem nákladů a výnosů. Až vláda schválí konečný model výběru mýta, projektový manažer ve spolupráci s ministerstvem připraví zadávací podmínky samotného tendru.

Kdy se však tendr skutečně rozjede, zatím není jisté. Do jeho přípravy totiž můžou stále promluvit i další účastníci soutěže na projektového manažera. Případná odvolání proti výsledku výběrového řízení totiž můžou celou zakázku ještě výrazně zdržet.