Domů Ekonomika Konec velkých...

Konec velkých spaloven? Evropská unie chce recyklaci

0

Velké změny nás čekají v oblasti odpadového hospodářství. Evropská unie totiž odmítla financovat stavbu dalších nových spaloven. Již vyčleněné peníze ministerstvem životního prostředí tak budou pravděpodobně přesměrovány na stavbu bioplynových stanic a přestavbu teplárenských kotlů. Prioritou unie je totiž zvýšit podíl recyklace. V Česku se aktuálně projednává novela zákona o odpadech, na kterou se čeká už osm let. 

Rozhodnutí Evropské unie přivítali ekologové z Hnutí Duha. „Potvrzeno. Spalovny se u nás za peníze z evropských fondů stavět nebudou. Evropská komise to totiž se zvýšením recyklace myslí naprosto vážně. Kraje – pokud chtějí získat peníze z fondů Unie – by proto měly přehodnotit nízké cíle recyklace ve svých nedávno schválených odpadových plánech. A ministr životního prostředí Richard Brabec by měl rychle doplnit do připravovaného odpadového zákona recyklační slevu tak, aby obce k recyklaci skutečně motivovala. Obce by ji získaly až při dosažení nadpoloviční recyklace v roce 2020. Zároveň je však třeba z návrhu zákona vypustit zákaz skládkování na základě kritéria výhřevnosti, které nutně vede k přesměrování odpadů ze skládek do spaloven, a tak hrozí v budoucnu potlačením recyklace,“ míní Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí Duha.

Osm procent pod průměrem Unie

Hnutí Duha dlouhodobě upozorňuje, že Česká republika třídí a recykluje pouze 36 procent komunálních odpadů, zatímco průměr v EU je 44 procent a úspěšné státy recyklují kolem 60 procent. „Nyní diskutované nové odpadové směrnice mají zvýšit míru recyklace v EU na 65 procent do roku 2030 a výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu požaduje až 70 procent. Brabcův úřad však svou práci zahájil naopak snížením cíle pro recyklaci komunálních odpadů z 50 procent na 38 procent do roku 2020 v Plánu odpadového hospodářství ČR a kraje si schválily plány, podle kterých budou i v roce 2025 spalovat a skládkovat většinu komunálních odpadů,“ přiblížil Kropáček.

A před stavbou nových spaloven varuje také Česká asociace odpadového hospodářství. Tvrdí, že aby se vyplatila, je potřeba velké navýšení poplatků za odpady a komunálního odpadu, aby se mělo co v kotlech pálit. Podoba novely zákona, kterou předkládá ministerstvo životního prostředí, podle asociace spalovnám spíše nahrává. Podle ředitele asociace Petra Havelky by takový problém přinesl České republice řadu problémů. „Brusel zvyšuje požadavky na recyklaci odpadů, ale nové spalovny mohou bránit splnění vysokých evropských recyklačních cílů,“ domnívá se.

Nové spalovny potřebujeme

Ministerstvo životního prostředí ale tvrdí, že bez nových spaloven se bohužel neobejdeme. Přitom právě tento resort dlouhodobě odmítal, aby byl spojován s novými spalovnami. S podobnou jimi navrhovaného zákona nebyla spokojená ani legislativní rada vlády, která novelu vrátila už třikrát k dopracování.  Ministerstvo totiž v novém dokumentu počítá se zvyšováním poplatků za skládkování.  Právě legislativní rada vlády kritizuje absenci realistická kalkulace finančních dopadů na rozpočty obcí, krajů či domácností. „“Času má ministerstvo vzhledem k nadcházejícím volbám málo, pokud by ale zákon prošel, mohl by se do Sněmovny dostat koncem února,“ odhaduje ředitel odboru odpadů ministerstva Jaromír Manhart.

V Česku je nyní místo na dvě nové spalovny odpadů, ministerstvo životního prostředí navzdory zájmům Evropské unie o nich uvažuje. Zástupci resortu se už setkali se zástupci soukromých investorů například z Japonska, Jižní Koreji a Německa. Jedna ze spaloven má stát v Mělníku, kterou by měl financovat energetický gigant ČEZ. Druhá v Komořanech, o které uvažoval Energetický a průmyslový holding. „To podporuje i Brusel, nikoliv však velká spalovací zařízení,“ tvrdí Manhart.