Domů Ekonomika Kordárnu zach...

Kordárnu zachránil investor, chce ji ale prodat dál

0

Od loňského května se Kordárna ve Velké nad Veličkou na Hodonínsku, výrobce technických tkanin, potýkala s velkými dluhy. Výrobu spasil investor – Cefeus Capital patřící do skupiny JET Investment koupila společnost Kordárna a.s. a všechny její zaměstnance a veškerou činnost převedla na firmu Kordárna Plus a.s. Prodej povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže i věřitelé společnosti.

Velká nad Veličkou – Bývalým zaměstnancům podniku z Velké nad Veličkou i blízkého okolí ale tato transakce příliš velkou změnu nepřinesla. „Když začal v loňském roce původní majitel propouštět, nezaměstnanost stoupla asi na dvacet procent, ale na tomto čísle se drží dál. Nový majitel totiž o mnoho více nových míst zatím neotevřel,“ uvedl Jiří Pšurný, starosta Velké nad Veličkou.

„Když jsme Kordárnu koupili, měla asi 480 zaměstnanců. V současnosti firma zaměstnance znovu přijímá tak, jak postupně roste výroba,“ řekl generální ředitel Kordárny plus Martin Prachař. Ten také potvrdil, že pod taktovkou Cefeus Capital zůstane produkce Kordárny ve stávajícím areálu. „Investor plánuje nadále podnikat v oboru a předpokládá nárůst výroby,“ doplnil Prachař.

Podle starosty se ale firma už od začátku netajila tím, že chce Kordárnu ekonomicky pozvednout a pak výhodně prodat. „Podle dostupných informací to vypadá, že současný majitel koupil továrnu proto, aby ji pak se ziskem prodal,“ potvrdil starosta Pšurný. Pro obec Velká nad Veličkou ležící téměř na hranici se Slovenskem to ale znamená prozatímní jistotu, že výroba bude pokračovat a nezaměstnanost neporoste.

Kodárna Plus vyrábí kordové tkaniny pro pneumatikářský průmysl, technické tkaniny pro dopravní pásy a geosyntetika, tedy tkané a pletené geotextilie, geomříže a geokompozity pro stavební průmysl. Původní Kordárna patřila do skupiny KORD, která sdružovala textilní firmy v České a Slovenské republice. Pod skupinu KORD, která byla v insolvenci a dnes již neexistuje, patřili dva čeští a tři slovenští výrobci textilií. Slovenské společnosti Slovkord, Kordservice SK a Slovenský hodváb pravděpodobně koupí další dceřiná firma patřící pod JET Investment Santini Capital. JET Investment by tak za firmy ze skupiny Kord měl zaplatit celkem přes 920 milionů korun.

Žádné komentáře

Napište komentář