Domů Ekonomika Kvůli konflik...

Kvůli konfliktu na východě se zvýší zásoby plynu

0
zásoby plynu

Obchodníci s plynem budou muset příští zimu udržovat větší zásoby plynu. Usiluje o to Energetický regulační úřad i Ministerstvo průmyslu a obchodu. Většina plynu v tuzemských zásobnících totiž pochází z Ruska, které ale čelí ekonomickým sankcím Evropské unie.

Zásoby plynu na zimu jsou nedostatečné, už v příštím roce by se to ale mělo změnit. Energetický regulační úřad (ERÚ) ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu připravují zpřísněnou verzi vyhlášky o bezpečnostních standardech dodávek. Pro letošní zimu se už podle mluvčího ERÚ Jiřího Chvojky měnit podmínky nedají. „Do dnešního dne jsme zkontrolovali přes dvě stě obchodníků s plynem a zjistili jsme, že jejich zásoby jsou nedostatečné,“ vysvětlil Chvojka, proč ERÚ požaduje zpřísnění vyhlášky.

Místo dvaceti procent třicet

Úřad navrhuje, aby obchodníci s plynem museli mít fyzicky uskladněno třicet procent svých nasmlouvaných objemů dodávek chráněným zákazníkům a také, aby byly tyto zásoby v dosahu české distribuční sítě. „Nyní obchodníci skladují dvacet procent nasmlouvaných dodávek. A stačí mít smlouvu o uskladnění kdekoliv v Evropské unii, což vzhledem ke kapacitě plynovodů a jejich propojení nestačí pro bezpečnou dodávku českým zákazníkům v případě jakýchkoliv výpadků,“ poznamenal Chvojka.

ERÚ tedy nepožaduje, aby dodavatelé udržovali zásobu plynu po celou zimu, ale aby měli výše uvedené fyzické zásoby plynu vzhledem k reálné možnosti přerušení dodávek. „Tyto zásoby musejí mít fyzicky k dispozici před začátkem každé zimní sezony,“ podoktl ještě Chvojka.

Zásoby průběžně klesají

Jeden z hlavních obchodníků s plynem společnost RWE tvrdí, že zásoby na zimu mají. „Logicky ale nemůžeme zásobníky udržovat plné. V průběhu topné sezony se z nich těží, tudíž stav zásob v průběhu zimy zpravidla pouze klesá,“ sdělil mluvčí RWE Pavel Grochál.

O zvyšujících se zásobách plynu na zimu se začalo diskutovat poté, co se vyostřila situace na východě mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko totiž za svůj postup v tomto konfliktu čelí ekonomickým sankcím Evropské unie. Česká republika je součástí tohoto společenství zemí a Rusko spravuje devadesát procent kapacity tuzemských zásobníků. Státníci začali mít obavu, že jednoho dne Rusko utáhne kohoutky. I proto jsou zásobníky plynu v této chvíli téměř plné. „Dodavatelé plynu, kteří zásobují takzvané chráněné zákazníky – tedy domácnosti, nemocnice, teplárny zásobující obyvatelstvo a podobně mají zákonem nařízenou povinnost mít pro tyto zákazníky vytvořené zásoby pro celé období topné sezóny, tedy od října až po březen,“ řekl mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu Igor Walter.