Domů Dění v regionech Kyjovská firm...

Kyjovská firma zásobuje světové automobilky lankovými systémy

Růst o 35 procent a milióny ovládacích systémů ročně pro automobilky jako je Škoda Auto, Jaguar nebo Aston Martin. To jsou výsledky kyjovského podniku Project Controls, který v posledním roce prošel rozsáhlou vnitřní proměnou. S nastavením HR procesů i logistiky pomohl expert v rámci programu JIC PLATINN. S novým nastavením teď firma míří mezi TOP 3 dodavatele ovládacích mechanismů pro zámkové systémy v automotive.

Z  firmy nadšeného cyklisty se stal během dvaceti let třetí největší zaměstnavatel na Kyjovsku. Rodinná firma se přeorientovala z komponentů do jízdních kol na lankové systémy v motorových dopravních prostředcích. Dynamický růst s sebou přinesl kromě rostoucího obratu i fluktuaci zaměstnanců přesahující 20 % a neudržitelnou pracovní zátěž pro ředitele firmy. Firma se rozhodla spolupracovat s JIC, který se kromě startupů věnuje i zavedeným jihomoravským technologickým firmám, a vstoupila do programu JIC PLATINN. Ten pomáhá rozvíjet inovační příležitosti v malých a středních podnicích.

Řada firem byznysově pospává

V zavalení běžným provozem nezbývá čas na řešení dlouhodobého rozvoje firmy. Když se situace na trhu výrazněji změní nebo přijdou jiné problémy, nejsou na to majitelé často připraveni. Stejně tak nemají kapacitu plánovat, kam dál by mohli expandovat. Na jižní Moravě takto byznysově pospává řada firem,“ popisuje iniciátor programu JIC PLATINN Jindřich Weiss. Právě takové firmy program podporuje. Firmy projdou analýzou inovačních příležitostí a na základě identifikovaných možností je JIC propojí s konkrétním expertem na danou oblast. Za dva roky, co program funguje, si JIC vypracoval síť s více než stovkou odborníků na různá témata. Firma Project Controls získala pomoc Kamila Košťála, který má přes 20 let zkušeností s řízením výrobních podniků.

 „Dostali jsme se s firmou do bodu, kdy bylo třeba opustit rodinné řízení firmy a přejít na řízení manažerské. S  Kamilem Košťálem jsme provedli komplexní personální audit podniku. Personální problémy nám bránily v růstu, ale pan Košťál nám pomohl realizovat nezbytné kroky jak se s těmito problémy vypořádat,“ popisuje spolupráci s expertem zakladatel a výkonný ředitel firmy Jaroslav Mrnka. Výsledkem účasti v programu JIC PLATINN bylo zřízení personálního oddělení a snížení fluktuace zaměstnanců o více než 50 procent. V další fázi se pak zaměřili na reorganizaci oddělení logistiky a výroby. Firma tak s novou strukturou míří ke svému cíli posunout se svým obratem mezi největší světové hráče na poli automotive.

Pětatřicetiprocentní meziroční růst

Že k tomu má společnost dobře nakročeno, potvrzuje její současný pětatřicetiprocentní meziroční růst a čtvrtmiliardový roční obrat v korunách. V rámci Evopy má firma ideální polohu, díky které může obsloužit všechny zdejší velké automobilky do dvou dnů. Výrobky od Project Controls díky tomu využívají značky  Seat, Bentley, Porshe, Lamborghini, Aston Martin, Škoda Auto, Audi. Pro koncern Volkswagen je Project Controls navíc jedním ze dvou vývojových dodavatelů ovládání zámkových systémů, což znamená, že se firma podílí na nových modelech automobilů od samého začátku jejich vývoje,což jí dává konkurenční výhodu.  „Je to hodně zajímavá práce, být jako první u projektů, které se poprvé objeví někdy za dva roky po tom, co začnou vznikat u nás ve vývoji. Jsou to pro nás výzvy, ale i závazky. Ta práce nás prostě baví,“ uzavírá Jaroslav Mrnka.