Domů Ekonomika Letní statist...

Letní statistická data ekonomiky nevzbuzují optimismus

0

Podle čerstvých statistik Českého statistického úřadu průmyslová produkce v srpnu meziročně vzrostla reálně o 5,9 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla o 3,5 %. Hodnota nových zakázek ve srovnání se srpnem loňského roku klesla o 3,4 %. Stavební produkce v srpnu 2011 klesla meziročně reálně o 7,7 %. Po očištění od sezónních vlivů byla stavební produkce na úrovni předchozího měsíce. Podle Hospodářské komory to nejsou příliš optimistická čísla.

Stavební úřady vydaly meziročně o 3 % stavebních povolení méně a jejich orientační hodnota klesla o 42,6 %. Bylo zahájeno meziročně o 17 % bytů méně, dokončeno bylo o 24,3 % bytů více. Podle předběžných údajů přeshraniční statistiky se v srpnu meziročně v běžných cenách zvýšil vývoz o 10,8 % a dovoz o 10,3 %. Přebytek obchodní bilance 1,7 mld. Kč byl meziročně o 1 mld. Kč vyšší.

„V průmyslu se již kvůli celkové ekonomické nejistotě a poklesu poptávky začínají naplno projevovat negativní tendence a omezování dosavadního velmi pozitivního růstu. Meziroční pokles nových domácích zakázek o více než 14 % je doslova hrozivý, i když zakázky ze zahraničí stále rostou. Průmysl, zejména ten zpracovatelský, i nadále zůstává páteří české ekonomiky, ale vzhledem k pravděpodobnému snižování dynamiky růstu v našich nejdůležitějších exportních trzích musí náš průmysl a celá ekonomika napřít všechny síly na hledání nových odbytišť na světových trzích a vytváření produktů s co nejvyšší přidanou hodnotou. To, co bude živit naši ekonomiku do budoucna, musí být kvalitní pracovní síla a úzké propojení vědy, výzkumu a inovací,“ okomentoval aktuální statistiky průmyslu prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Stavebnictví se stále nevymanilo ze současných problémů, pozitivní je to, že stavební produkce zůstala na úrovni předchozího měsíce, meziročně byl však zaznamenán reálný pokles o 7,7 %. Zároveň klesá jak počet, tak hodnota stavebních povolení. Zahraniční obchod stále roste, vývoz meziročně vzrostl o 10,8 %, dovoz pak o 10,5%. „Saldo obchodní bilance sice bylo nejnižší v letošním roce, ale i tak vzrostl vývoz více než dovoz. Se státy EU máme výrazně vyšší přebytek než vloni, ovšem se státy mimo EU se českým exportérům již tak nedařilo a schodek obchodní bilance vzrostl o více než 6 mld. Kč, částečně kvůli nárůstu hodnoty dovozu surovin. Musíme udělat vše pro to, abychom posílili export do perspektivních zemí mimo Evropu. Hospodářská komora například navrhuje posílení kapitálu České exportní banky,“ doplňuje prezident Kužel.

Žádné komentáře

Napište komentář