Domů Dění v regionech Miliardová in...

Miliardová investice: Číňané koupili většinový podíl v brněnské firmě EKOL

EKOL

Tříčtvrtinový podíl v předním českém výrobci turbín EKOL koupila čínská společnost ShaanGu, významný dodavatel pro energetiku, metalurgický a petrochemický průmysl. Jednu z největších čínských investic v Česku za poslední roky podepsali včera v Brně zástupci obou firem. ShaanGu přišla majorita v EKOLu na 1,34 miliardy korun. Na zbylých pětadvacet procent má čínská společnost pro příštích tři až šest let opci.

ShaanGu se chce do pěti let dostat mezi přední dodavatele turbín a energetických celků na světě. Spolupráce s brněnským EKOLem, jehož tržby předloni dosáhly k půldruhé miliardě korun, jí k tomu má pomoci. Vůbec poprvé tak číská veřejně obchodovatelná společnost kupuje českou. „EKOL je klíčovou součástí globální strategie firmy,“ podotknul předseda představenstva čínské společnosti Yin Jianan.

Od kusovek k energetickým celkům

Právě cíl přejít z kusových dodávek na dodávky energetických celků a snaha vstoupit na celosvětový trh byly styčnými body, ve kterých našly firmy EKOL a ShaanGu společnou řeč. „Zjistili jsme, že máme stejné strategické záměry,“ vysvětlil důvod pro vstup čínské společnosti do českého podniku generální manažer EKOLu Stanislav Veselý.

Společnost se má podle něj do budoucna změnit z dodavatele výrobků na firmu schopnou obstarat i veškeré služby od A až do Z, například postavit i provozovat celou elektrárnu a zajistit pro projekt potřebné peníze. „Důležité je to například u PPP projektů, kdy budeme spolu se ShaanGu dostatečně silní, abychom byli schopni je financovat,“ doplnil Veselý.

Zaměstnance firmy nemá s příchodem nových vlastníků čekat žádné personální zemětřesení. „Management firmy EKOL zůstane zachován a plánujeme přijímat nové pracovníky i v souvislosti se založením výzkumného a vědeckého centra,“ uvedl Veselý s tím, že výzkum je klíčový pro to, aby společnost neztratila v byznysu tempo. Udržet krok s konkurencí i na asijských trzích má EKOLu pomoci také snaha snížit náklady na výrobu.

Dobrá reference pro další investory

Čínská investice do EKOLu má být důležitým impulzem i pro Brno. „Já jsem velmi rád, že k tomuto obchodu došlo, protože to může nastartovat fázi příchodu dalších čínských investorů, pro které bude tato spolupráce dobrou referencí,“ sdělil brněnský primátor Petr Vokřál.

Brno má podle něj zanedlouho navštívit delegace zástupců čínských regionů, kteří si prohlédnou technologický park a prodiskutují další možnosti spolupráce. „Nemůžeme se ale orientovat jen na Čínu, chceme proto zintenzivnit marketing a více zvizualizovat město na hospodářském trhu,“ doplnil Vokřál. O Brno se podle něj zajímají například i investoři z Koreje a dalších mimoevropských zemí.

Spolupráce samosprávy i státu přitom může být v takovýchto obchodech důležitá. „Zejména čínští partneři považují podporu ze strany státu v obou zemích za nesmírně důležitou a je to jakýsi předpoklad pro to, aby se mohlo rozvíjet partnerství na mezipodnikové úrovni,“ přiblížil náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.

ShaanGu a EKOL

Společnost ShaanGu je největším čínským výrobcem průmyslových kompresorů a jednou z největších čínských společností zaměřených na dodávky do energetiky, metalurgického a petrochemického průmyslu.

Společnost EKOL Brno patří mezi přední české výrobce turbín, její tržby předloni dosáhly 1,5 miliardy korun. Podstatná část její produkce míří na vývoz.