Domů Ekonomika Minimální mzd...

Minimální mzda se přiblíží deseti tisícům korun. Podnikatelé varují, že lidi mohou nahradit stroje

0
minimální mzda

Od začátku příštího roku se zvedne minimální mzda v Česku o 700 korun. V závěru minulého týdne tento nárůst odsouhlasila vláda. Zaměstnanci s nejmenším příjmem tak od ledna v kolonce hrubá mzda uvidí částku 9 900 korun. Ta je stále pod hranicí chudoby a zároveň jedna z nejnižších v Evropské unii.

„Jsem ráda, že jsme udělali další krok ke zlepšení této situace a zvýšili jsme minimální mzdu, protože pracovat se musí vyplatit,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Zaměstnavatelé však varují, že by se jim naopak mohlo po plánovaném zvýšení přestat vyplácet lidi za minimální mzdu najímat. Při jednání tripartity navrhovali nárůst nejvíce o 500 korun. Důležité podle nich je, aby další zvyšování bylo předvídatelné.

„Měl by být nastaven koeficient, který jednou provždy vyloučí, že minimální mzda bude tématem na předvolebních billboardech. Požadujeme, aby zvyšování minimální mzdy bylo něco automatického v návaznosti na kondici průmysl,“ uvedl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj, podle kterého by to firmám pomohlo se na změny připravit.

Růst minimálních mezd může podle zaměstnavatelů dopadnout hlavně na malé a střední firmy z oblasti kožodělného či textilního průmyslu nebo podnikání v bezpečnostních službách.

Ořežou zaměstnanecké benefity?

Proti sedmisetkorunovému navýšení hlasovalo i 70 procent podnikatelů v průzkumu Hospodářské komory (HK ČR). „Kromě obavy o konkurenceschopnost firmy podnikatelé varují, že firma bude důsledkem navýšení minimální mzdy nucena snižovat i ostatní náklady, jako třeba na zaměstnanecké benefity,“ podotknul prezident HK ČR Vladimír Dlouhý.

Některé firmy by navíc podle podnikatelů mohly začít zaměstnance propouštět a v případech, kdy je to možné, je nahradit například stroji. „Což se často týká právě pracovníků s nejnižšími platy, vzpomeňme například zavádění automatických pokladen,“ upozornil Dlouhý.

I on věří, že by se nárůst minimální mzdy měl do budoucna určovat jinak. „Minimální mzdu je nutné stanovovat ve vztahu ke skutečnému výkonu národní ekonomiky, a to především s ohledem na budoucí vývoj ekonomiky, nikoliv jen pomocí zpětných ukazatelů, jako je tomu doposud, a nad to nárazovými politickými rozhodnutími,“ kritizoval prezident HK ČR současný systém.

Ani podle analytiků a odborníků komory však není pravděpodobné, že by Česká ekonomika zvýšení minimální mzdy o 700 korun v důsledku neustála. Počet zaměstnanců s minimálním příjmem se totiž pohybuje jen někde mezi 2 až 3 procenty.