Domů Ekonomika Ministerstvo ...

Ministerstvo dopravy hodlá prostavět čtyřiapadesát miliard

Stavební zakázky za čtyřiapadesát miliard korun hodlá ještě letos vypsat ministerstvo dopravy. Řekl to šéf resortu, ministr dopravy Antonín Prachař (ANO), při svém včerejším vystoupení na Žofínském fóru. Většina z této částky podle něj půjde na železniční stavby.

Z čtyřiapadesáti miliard, které letos vyhradilo na dopravní stavby ministerstvo dopravy, připadne na železniční stavby osmatřicet. Ještě v tomto roce by se tak mohla začít soutěžit rekonstrukce zastřešení pražského hlavního nádraží, dále obnova trati mezi Smíchovem a Berounem přes Rudnou u Prahy, průjezd Brnem z Židenic do Maloměřic nebo rekonstrukce pražského Negrelliho viaduktu.

Podle Prachaře je navíc nutné mít stabilní rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury, neomezovat přípravu staveb finančně a nezasahovat do připravovaných staveb nekoncepčními změnami. „Stát musí mít k dispozici dostatek připravených projektů a postupně dohnat zpožďování přípravy staveb,“ uvedl ministr. V číslech to znamená, že by se měl rozpočet SFDI v příštím roce přifouknout oproti letošku o čtyři miliardy a vzrůst z jednasedmdesáti miliard korun na pětasedmdesát, aby se pokryly všechny akce, které odstartují už letos.

V rámci přípravy staveb se resort opírá hlavně o dva vládou už schválené dokumenty – Dopravní politiku ČR i navazující Dopravní sektorové strategie včetně souhlasného stanoviska SEA, do nichž je zapojeno mnoho stran, od Evropské komise přes profesní sdružení projekčních i stavebních firem až po odborníky z vysokých škol a zahraniční oponenty.

Jsem zodpovědný za to, aby Moravské hospodářství stále přinášelo aktuální a vyvážené zpravodajství té nejvyšší kvality. Připravuji reportáže, články a rozhovory.

Žádné komentáře

Napište komentář

Doplňte správně hádanku *