Domů Ekonomika Ministerstvo ...

Ministerstvo dopravy hodlá prostavět čtyřiapadesát miliard

0

Stavební zakázky za čtyřiapadesát miliard korun hodlá ještě letos vypsat ministerstvo dopravy. Řekl to šéf resortu, ministr dopravy Antonín Prachař (ANO), při svém včerejším vystoupení na Žofínském fóru. Většina z této částky podle něj půjde na železniční stavby.

Z čtyřiapadesáti miliard, které letos vyhradilo na dopravní stavby ministerstvo dopravy, připadne na železniční stavby osmatřicet. Ještě v tomto roce by se tak mohla začít soutěžit rekonstrukce zastřešení pražského hlavního nádraží, dále obnova trati mezi Smíchovem a Berounem přes Rudnou u Prahy, průjezd Brnem z Židenic do Maloměřic nebo rekonstrukce pražského Negrelliho viaduktu.

Podle Prachaře je navíc nutné mít stabilní rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury, neomezovat přípravu staveb finančně a nezasahovat do připravovaných staveb nekoncepčními změnami. „Stát musí mít k dispozici dostatek připravených projektů a postupně dohnat zpožďování přípravy staveb,“ uvedl ministr. V číslech to znamená, že by se měl rozpočet SFDI v příštím roce přifouknout oproti letošku o čtyři miliardy a vzrůst z jednasedmdesáti miliard korun na pětasedmdesát, aby se pokryly všechny akce, které odstartují už letos.

V rámci přípravy staveb se resort opírá hlavně o dva vládou už schválené dokumenty – Dopravní politiku ČR i navazující Dopravní sektorové strategie včetně souhlasného stanoviska SEA, do nichž je zapojeno mnoho stran, od Evropské komise přes profesní sdružení projekčních i stavebních firem až po odborníky z vysokých škol a zahraniční oponenty.