Domů Aktuálně Ministerstvo ...

Ministerstvo financí vydává další emisi státních dluhopisů

0
Prodej státních dluhopisů pro občany, vydaných k výročí sto let republiky, odstartoval 3. 12. 2018. Další upisovací období začíná právě dnes. Ministerstvo financí připravilo několik novinek.

Dva typy státních dluhopisů si investoři mohou pořídit od 18. 3. 2019 do 14. 6. 2019, přičemž jeden z nich je již veřejnosti dobře známý reinvestiční státní dluhopis. Tento dluhopis bude dostupný na kamenných pobočkách distributora a rovněž prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkovému účtu. Výnos u tohoto dluhopisu je pro následující období stanoven v průměrné výši 1,91 %.

Novinkou v nabídce je dluhopis, který je vhodný zejména pro ty investory, kteří chtějí ochránit své úspory před znehodnocením vlivem růstu cenové hladiny:

  • Výnos bude stanoven přesně podle vývoje spotřebitelských cen a bude navýšen o marži 0,50 % p. a.,
  • výnosy dluhopisu budou reinvestovány jednou ročně,
  • minimální úroková sazba je garantována ve výši 0,50 % p. a.,
  • splatnost dluhopisu bude 6 let.

„Ministerstvo financí myslelo i na občany, kteří jsou vlastníky dluhopisů předchozích emisí státních dluhopisů, a nabízí jim možnost požádat o reinvestici jmenovité hodnoty, popřípadě celého posledního výnosu, do Dluhopisů Republiky“, představuje ministryně financí Alena Schillerová jedno z vylepšení projektu, jehož cílem je ušetřit investorům transakční náklady. „Pokud se občané rozhodnou dát přednost Dluhopisu Republiky před vyplacením hotovosti na účet, budou jim na majetkový účet připsány Dluhopisy Republiky“.

Žádosti o reinvestici jmenovité hodnoty proti-inflačního spořicího státního dluhopisu a reinvestičního spořicího státního dluhopisu, které jsou splatné k datu 12. června 2019, bude možné podávat v období od 18. 3. 2019 do 9. 5. 2019 prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu.

Minimální výše jedné objednávky je opět 1 000 kusů dluhopisů, přičemž maximální počet kusů dluhopisů, které může jedna osoba celkem během upisovacího období objednat, je stanoven na 5 mil. kusů pro jednotlivý typ Dluhopisu Republiky.

Zdroj: MF ČR