Domů Ekonomika Ministerstvo ...

Ministerstvo podpořilo odborné vzdělávání

0

Techniků je málo, čerství absolventi často neví o výrobním procesu ve firmách zhola nic a trvá jim dlouho, než se zaučí. V České republice to již může znít jako ohraná písnička, protože zástupci firem volají po podpoře technického vzdělávání již delší dobu. Jejich lobby, zdá se, částečně uspěla. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prosadilo v Senátu daňová zvýhodnění na podporu odborného vzdělávání a některé firmy již zintenzivňují spolupráci se školami.

„Po devětaosmesátém jsme zlikvidovli učňovské školství začali do lidí dostávat filozofii, že ekonomická škola nebo psychologie či sociologie je zárukou lepší perspektivy,“ upozornil prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Daňová zvýhodnění

Karta se však obrací. Ministerstvo průmyslu a obchodu prosadilo tento týden daňová zvýhodnění na podporu odborného vzdělávání. Konkrétně se jedná o motivační příspěvek, který díky tomu vzroste z dvou na pět tisíc korun u středoškoláků a z pěti na deset tisíc u vysokoškoláků.

„Pokud chce Česká republika udržet krok se světem, potřebuje zkvalitnit odborné vzdělávání na školách. Absolventi se snadněji uplatní na trhu práce a celkově to povede k vyšší konkurenceschopnosti naší ekonomiky,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala.

Ředitel sekce průmyslu na MPO Eduard Muřický si od schváleného opatření slibuje hlavně modernizaci vzdělávacích oborů. „Přispěje to také k jejich zatraktivnění a vyšší poptávce ze strany rodičů a žáků,“ zadoufal Muřický.

Přijatá opatření by měla pomoci absolventům s nalezením uplatnění v průmyslu a dalších oborech, kde je moderní vybavení pro školy finančně nedostupné a vysoká míra potřebné praxe, a to bez nákladného doškolování, které je dosud nutností. Rovněž se zvyšují limity daňové uznatelnosti stipendií již využívaných firmami pro motivaci žáků a studentů v rámci odborných praxí a na podporu nedostatkových oborů.

Firmy si opatření chválí

Zástupci firem přitom kroky ministerstva oceňují. „Pro nás je to vynikající zpráva a důkaz toho, že to stát myslí s podporou technického vzdělávání vážně,“ řekl Hanák ze Svazu průmyslu a dopravy.

Podniky mají zájem o spolupráci se školami. Například automobilka Škoda Auto rozšířila v Čechách spolupráci s jedenáci školami. „Nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců v technických oborech přestavuje velkou výzvu pro všechny výrobní podniky,“ posteskl si člen představenstva společnosti Škoda Auto za oblast HR management Bohdan Wojnar.

Právě kvůli tomu, aby mohla společnost situaci aktivně čelit, spolupracuje se školami čím dál více. „Sázíme přitom na ještě intenzivnější interakci mezi teorií a podnikovou praxí,“ prohlásil Wojnar.