Domů Ekonomika Ministr dopra...

Ministr dopravy chce přísnější dohled nad vícepracemi

0

Ministr dopravy Zdeněk Žák si chce do budoucna posvítit na takzvané vícepráce, které navyšují náklady státu na dopravní stavby. Na jejich přísnějším dohledu se včera dohodl se zástupci podřízených investorských organizací. Ministr tak mimo jiné reagoval i na zastavení prací v modernizovaném úseku D1 mezi Lhotkou a Velkou Bíteší.

„U každé vícepráce bude na rozdíl od minulosti uveden takzvaný pachatel, budeme tedy chtít vědět, kde je příčina a co způsobuje danou vícepráci,“ uvedl Žák. Se zástupci investičních organizací spadajících pod Ministerstvo dopravy se dohodl na celkem sedmi bodech, které mají do budoucna omezit růst nákladů u dopravních staveb.

Sedm bodů pro vícepráce

Vícepráce tak budou schvalovány dopředu, nikoliv až se zpožděním. Firmy si je také nebudou moci účtovat v balíku, ale jednotlivě, aby bylo u každé vícepráce prokázáno navýšení ceny. Úřad se také pokusí zjistit, kdo za vícepráci nese odpovědnost a to i pracovně-právní a trestní.

Pokud bude důvodem pro vícepráce například chyba v projektu, bude stát vyžadovat, aby odpovědnost nesli projektanti a to včetně náhrady škody. Podobný případ mohl nastat i u modernizace dálnice D1, kde firmy nepočítaly s problematickým podložím.

Ministr dopravy Zdeněk Žák v sobotu vyzval firmu OHL ŽS, aby okamžitě obnovila přerušené práce na modernizaci D1 v úseku Velká Bíteš – Lhotka. Vyzval také ředitele ŘSD Davida Čermáka k neprodlené přípravě všech možných variant řešení, včetně okamžitého vypovězení smluv se zhotovitelem, vyklizení prostoru stavby a obnovení provozu v krizovém stavu.