Domů Ekonomika Ministr Havlí...

Ministr Havlíček jednal s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky

0

Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček se 1. prosince v sídle MPO Na Františku setkal s jihokorejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky Ungyunem Paikem. Vedle vzájemných česko – korejských obchodních vztahů při jednání rezonovala témata spolupráce v energetice, ve vědě, technice, inovacích a v moderních technologiích.

„Přestože mají vztahy mezi ČR a Korejskou republikou relativně krátkou tradici, patří dnes Jižní Korea mezi naše nejvýznamnější zahraniční partnery v mnoha oblastech, včetně obchodu, investic, kultury, akademických vztahů či v turistice. To je dobrý základ pro prohlubování vzájemné spolupráce,“ uvedl k setkání ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.

Korejská republika se drží společně s Čínou a Japonskem mezi 3 nejvýznamnějšími asijskými obchodními partnery České republiky. V letošním roce je vzájemný obchodní obrat ČR a Korejské republiky 2. nejvyšší v asijském regionu, hned po Číně. Roční dovozy ČR z Korejské republiky se pohybují na úrovni 3,5 mld. USD a ročně rostou přibližně o 5 %.

Závěrem společného jednání byla za přítomnosti obou ministrů podepsána Memoranda o porozumění mezi společností Doosan Škoda Power, s. r. o. a korejskou institucí KHNP (Korea Hydro and Nuclear Power), dále mezi Aliancí české energetiky (CPIA) a KAIF (Korea Atomic Industrial Forum) a také Memorandum o porozumění mezi českým spolkem Jaderní veteráni a Korejskou nukleární asociací pro mezinárodní spolupráci v jaderné spolupráci. Čtvrté v řadě bylo Memorandum o porozumění, které bylo podepsáno mezi SÚRAO (Správa úložišť radioaktivních odpadů) a Korejskou agenturou pro radioaktivní odpad.