Domů Ekonomika Ministr průmy...

Ministr průmyslu: Firmám chybí vzdělaní technici

0

Problémem tuzemských firem je nedostatek pracovníků vzdělaných v technických oborech. Upozornil na to ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba při pondělním setkání s podnikateli a zástupci samospráv Olomouckého kraje. Cílem jednodenní cesty ministra na Olomoucko byla podpora celkového rozvoje kraje.

Plánovaná pondělní návštěva na Olomoucku začala v šumperské firmě Pramet Tools. Jde o tradičního českého dodavatele výrobků pro soustružení, frézování, vrtání a upínání. Ministr Kuba si prohlédl zázemí a provoz firmy a zajímal se o výrobu.

V podobném duchu se nesla i návštěva přerovské společnosti Meopta, která je světovým výrobcem optiky specializující se na optické, optomechanické a optoelektronické systémy.

„Firmy, které jsem navštívil, jsou na velmi dobré úrovni. Jsem rád, že jde o konkurenceschopné podniky, kterým se daří prorazit i na zahraničních trzích,“ konstatoval Kuba na adresu obou zmíněných společností.

„Jejich společným problémem je však oblast technického vzdělávání, tedy nedostatek pracovníků vzdělaných v technických oborech,“ pojmenoval ministr bolestivé místo českého průmyslu.

Odpoledne čekalo Kubu setkání s podnikateli z regionu v Olomouci. Zástupce soukromého sektoru nejvíce zajímala podpora exportu ze strany státu, stejně jako otázka představené podpory technického školství. Debata se vedla také o podmínkách a problematice podnikání v kraji.

Ministr Kuba v této souvislosti seznámil podnikatele se svými plány na podporu českého vývozu vyplývající z exportní strategie. Zároveň připomenul současný trend v ČR i ve světě spočívající v posilování konkurenceschopnosti, které musí být cílem všech českých podniků.

Následně zástupcům firem představil opatření na podporu technického vzdělávání, která připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Hospodářskou komorou ČR, Svazem průmyslu a dopravy ČR a Ministerstvem školství, a o kterých chce ministr Kuba jednat s ministrem financí.