Domů Ekonomika Ministr se do...

Ministr se dohodl s vinaři: Sudovka už jen z Moravy a Česka

0

Ze sudů se bude v České republice prodávat už jen tuzemské víno. To dovezené nebo vyrobené v Česku z hroznů přivezených ze zahraničí koupí zákazníci pouze v obalech, které nepůjdou znovu naplnit. Prodej domácích vín pojistí smlouva. Na tom se shodli včera vinaři spolu s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou.

Dohoda mezi vinaři a ministrem se stane základem pro novelu vinařského zákona, kterou připravuje Jurečkův resort. Ta má dostat pod větší kontrolu prodej takzvané sudovky a ochránit tak český trh před pančovaným vínem.

Narazit na nekvalitní čepované víno přitom není v České republice problém. Kontrolou Státní zemědělské a potravinářské inspekce vloni neprošlo každé třetí.

Bag in box nebo láhev

„Zahraniční sudová vína nebo vína vyrobená u nás z dovezených hroznů necháme stočit do balení určeného pro konečného spotřebitele, a to v obalu, který se nedá znovu naplnit (bag in box nebo láhev). Zajistíme tak bezpečnost zákazníků, protože získají větší jistotu, že si nekupují pančované a tedy i nebezpečné víno,“ komentoval chystané změny zákona Jurečka.

Domácí vína vyrobená z českých a moravských hroznů udají vinaři jako sudovku ve svých vlastních vinařstvích (takzvaně „pod víchou“) nebo ve svých vinotékách. Další podniky je nabídnou zákazníkům jenom tehdy, když s nimi bude mít vinař uzavřenou smlouvu.

„Plánujeme posílit počty inspektorů zemědělské a potravinářské inspekce, kteří se zaměří výhradně na obchod s vínem. Chceme jednat s celní správou, aby také vyčlenila několik svých zaměstnanců pro tuto oblast,“ dodal ministr zemědělství.

Jurečka chce, aby jeho resort předložil novelu už za několik měsíců ke schválení vládě. Nová pravidla pro obchod s vínem by tak měla platit od začátku příštího roku.

„Novela může zlepšit postavení poctivých vinařů, protože se kvůli těm, kteří obcházejí zákon, dostávají do nerovného konkurenčního prostředí,“ uvedl Jurečka.

Běžte černému trhu s vínem po krku, vzkazují radní

Proti nepoctivým prodejcům vína ale nechce zasáhnout jen ministerstvo. Radní Jihomoravského kraje se na včerejším jednání s ministrem a vinaři shodli, že kraj připraví návrh novely trestního zákona, týkající se padělání vína.

„Bohužel se dnes až příliš často setkávají inspekční orgány s tím, že za moravská vína jsou vydávány různé padělky, plagiáty, spíše hodně drahé vinné střiky, které Moravou maximálně projely v cisterně, která nebyla ani oznámena orgánům celní správy,“ řekl jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Daňové úniky na černém trhu s vínem odhadují odborníci až na dvě miliardy korun ročně. Proto krajští radní chtějí, aby vznikla takzvaná vinařská Kobra.

„Tedy aby vnikl společný pracovní tým Generálního ředitelství cel, Policie České republiky a Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Chceme také posílení počtu inspektorů SZPI i celních inspektorů na jižní Moravě, kteří budou pracovat v takzvané vyhledávací službě,“ vysvětlil Hašek.

Podle jihomoravských radních by měla zjištění SZPI také prověřovat policie, případně i Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.