Domů Ekonomika Ministr zeměd...

Ministr zemědělství chce pro resort dvě miliardy. Kvůli povodním

0

Zaplavená pole, podmáčené lesy, vymleté břehy potoků a řek a poškozené hráze a jezy. Letošní červencové povodně způsobily v zemědělství, lesnictví a vodohospodářství škody za celkem 3,3 miliardy korun. Vláda proto projednává opatření, která mají škody zmírnit.

Podle ministra zemědělství Miroslava Tomana jsou povodně v tuzemsku často se opakujícím jevem, kterému nelze úplně zabránit. „Lze pouze zmírnit jejich dopady na životy a majetek obyvatel a následně rychle a efektivně odstranit následky způsobených škod,“ uvedl ministr Toman.

Aby mohlo ministerstvo zemědělství začít s odstraňováním povodňových škod, bude muset vláda podle ministra Tomana navýšit rozpočet resortu o více než dvě miliardy korun. Ministerstvo ani poškození zemědělci totiž nemají na tak rozsáhlý projekt dost peněz.

Pokud se rozhodne vláda rozpočet ministerstva přifouknout, rozdělí úřad peníze následujícím způsobem: Na odstranění povodňových škod na státním vodohospodářském majetku poputuje přes třináct set milionů korun. Zemědělcům pomůže ministerstvo částkou přesahující sedm set milionů. K obnově lesů bude určeno 28 milionů korun.

„Důvodem tohoto spěchu je také potřeba, aby naši zemědělci a zpracovatelé dostali pokud možno v co nejkratším čase finanční prostředky, aby byli konkurenceschopní,“ poznamenal Miroslav Toman a dodal, že: „Čerpání v roce 2013 dosáhne výše 690 miionů. korun. V letech 2014 – 2015 pak bude čerpáno na povodňové škody a škody na rybářských zařízeních.“

Žádné komentáře

Napište komentář