Domů Ekonomika Ministr zeměd...

Ministr zemědělství: Obchodníci dávají prostor českým potravinám

Cedulky s nápisy „Vyrobeno v Česku“ nebo nálepkou „Klasa“ nejsou v tuzemských supermarketech žádnou výjimkou. Podle zástupců Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR pochází totiž až čtyři pětiny zboží nabízeného v českých obchoďácích z místní produkce. Takový je alespoň jeden z výstupů včerejšího setkání ministra zemědělství Petra Bendla s českými obchodníky.

„Obchodníci dali ve svých prodejnách větší prostor domácím potravinám. Vyšli tak vstříc vzrůstajícímu zájmu zákazníků po kvalitním zboží a zároveň podpořili místní zemědělce a výrobce potravin,“ uvedl Bendl.

Obchodníci ministrovi řekli, že například 80 % zboží, které nabízí Kaufland, pochází z Česka. V Tescu to má být dokonce o procento více. Obchodní řetězec Ahold se zase zaměřil na regionální výrobu, a to zejména na pekárny.

Řeč přišla na kvalitu a kontroly

Ministr s obchodníky kromě podpory českých potravin diskutoval i o jejich kvalitě a bezpečnosti, kontrolách prodejen a provozoven, polských potravinách, metanolové kauze, připravované novele zákona o potravinách a činnosti pracovních skupin, které mají za úkol na trh s potravinami dohlížet.

Přes množství probíraných témat je však podle Bendla právě podpora kvalitních a bezpečných domácích potravin cílem Ministerstva zemědělství i dvou loni vytvořených pracovních skupin složených ze zástupců Ministerstva a obchodních řetězců. Podle ministra je komunikace s obchodními řetězci dobře nastavená a už přinesla konkrétní výsledky.

„Důležitá je výměna informací, zkušeností a zpráv o aktuálních problémech mezi úřady a obchodníky, což se nám i díky pracovním skupinám daří. Konkrétním příkladem oboustranně prospěšné spolupráce je chystaná novela o potravinách, ke které zástupci obchodních řetězců připojili své připomínky a Ministerstvo je do připravované normy zapracovalo,“ přiblížil spolupráci ministerstva s obchodníky Bendl.

Inspektoři se loni nenudili

Ministr zemědělství obchodníky informoval o tom, jak přípravy novely zákona o potravinách pokračují. Norma, která má začít platit napřesrok, reaguje na nové evropské předpisy, ale i na situaci na českém trhu. Dotýkat se bude i kvality nabízených potravin.

„Všichni chceme kvalitní a zároveň bezpečné potraviny, což je hlavním úkolem našich dozorových orgánů. Frekvence kontrol byla loni vysoká, a navíc se nám podařilo zlepšit komunikaci s obchodníky i v této oblasti,“ pochlubil se ministr zemědělství.

Vloni prověřili státní inspektoři desetitisíce prodejen a udělili pokuty za asi padesát milionů korun. Celkem provedli přes osmdesát tisíc kontrol a dalších pětatřicet tisíc, při kterých se kvůli metanolové aféře zaměřili na alkohol. Nejčastěji inspektorům na prodejnách vadila špína a kvalita potravin.

Ministerstvo připravilo novou koncepci

Zlepšit kvalitu potravin na regálech českých supermarketů a přispět k rozvoji tuzemského zemědělství má i nová koncepce „Strategie pro růst“, kterou ministerstvo představilo odborné veřejnosti minulý měsíc. Podle Bendla bylo cílem ministerstva mimojiné zahájit diskusi a najít shodu na národních prioritách v zemědělství.

„Nebude mi vadit, když proběhne boužlivá diskuse, hlavně aby vedla k co nejširší shodě na tom, co je v příštích letech – a daných podmínkách – potřeba dělat. Každopádně chci zdůraznit, že strategický dokument, o kterém budeme diskutovat, v žádném případě není ústupkový improvizační plán, ale naopak strategie rozvoje a růstu,“ zdůraznil Bendl.

Nová koncepce se má zaměřit především na podporu domácí zemědělské produkce. „Hlavním strategickým cílem rozvoje českého potravinářského průmyslu je výrazný růst jeho efektivnosti a konkurenceschopnosti na evropském i světovém trhu, vytvářející předpoklady nejen pro zvýšení nabídky bezpečných, kvalitních a cenově dostupných potravin spotřebitelům v ČR, ale i pro jeho efektivní vazby na domácí zemědělství,“ píše se v dokumentu.

Strategie ministerstva už mezi odborníky sbírá fanoušky. „Je dobrá, je to nová naděje, podporujeme ji!“ prohlásil prezident české Agrární komory Jan Veleba.

Jsem zodpovědný za to, aby Moravské hospodářství stále přinášelo aktuální a vyvážené zpravodajství té nejvyšší kvality. Připravuji reportáže, články a rozhovory.

Žádné komentáře

Napište komentář

Doplňte správně hádanku *