Domů Ekonomika Ministři věří...

Ministři věří v růst ekonomiky. Podnikatelé v ni však ztrácí důvěru

0

Méně škrtů a více podpořit hospodářský růst, takový je plán vlády pro příští rok. Alespoň to vyplývá z návrhu střednědobých výdajových rámců pro roky 2014 až 2016, který schválili ministři tento týden. Vláda se tak připravuje na přípravu rozpočtu pro další rok.

„Jedná se o signál, který říká: stabilizovali jsme veřejné finance, máme je pod kontrolou, můžeme se nyní zaměřit na hospodářský růst, který bude postaven na zdravých základech, zdravých a konsolidovaných veřejných financích. Není již nutné provádět další úsporná opatření, další škrty,“ řekl premiér Petr Nečas s tím, že vláda plánuje připravit rozpočet tak, aby obsahoval více prorůstových prvků.

Podle Něčase se ministři na hospodářský růst zaměřili poté, co se jim podařilo dostat deficity státního rozpočtu pod tři procenta HDP. „Spokojujeme se s tím, že deficit veřejných financí bude pod 3 procenty HDP, abychom rovnovážně vedle konsolidace veřejných financí a stabilizace veřejných rozpočtů zajistili i předpoklady pro ekonomický růst,“ dodal Nečas.

Oživení ekonomiky se vleče

Zatímco vláda plánuje prorůstová opatření na příští rok, průmyslníkům leží v žaludku už ten letošní. Většina průmyslových firem ještě stále nemá dost zakázek a podnikatelé i domácnosti ztrácejí v tuzemskou ekonomiku důvěru.

Právě ta se totiž podle průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR v dubnu propadla. „Ke snížení důvěry došlo u podniků i domácností. Napomáhá tomu vleklost problémů a pokračující slabá poptávka,“ uvedl analytik Svazu Bohuslav Čížek.

Výše nových zakázek přitom nedává pro následující měsíce příliš nadějí na pozitivní čísla. Firmy sice neočekávají zásadní zhoršení, ale negativní výsledky podle nich budou pokračovat a v určitém smyslu stabilizovat. „Ukončení špatných čísel produkce a zakázek je očekáváno firmami až v druhém pololetí,“ doplnil analytik Čížek.

Podle Čížka přitom ovlivňuje klesající důvěru průmyslníků v tuzemskou ekonomiku spíše odkládání oživení a investic a pokračující nejistota, spíše než obavy z budoucích rizik. „Vleklost a neustálé oddalování pozitivních výsledků uvedenou náladu posiluje,“ dodal Čížek.

Žádné komentáře

Napište komentář