Domů Ekonomika Mladé nezajím...

Mladé nezajímají technické obory, stěžují si firmy a lobbují za jejich propagaci

0
technické obory

Zámečníci, svářeči, obráběči kovů, zedníci a elektrikáři. To jsou některé z profesí, o které je mezi průmyslovými firmami velký zájem. Na českém trhu práce se jim ale nedaří sehnat zkušené pracovníky. Absolventů odborných škol a učilišť je podle nich také málo a navíc jim chybí praxe.

Ve zlepšení situace průmyslníci v dohledné době nevěří, protože mladí lidé nemají o technické obory zájem. Stát by podle nich měl zapracovat na jejich propagaci a zatraktivnit je. To alespoň vyplývá z průzkumu Francouzsko-české obchodní komory mezi malými a středními průmyslovými firmami.

Z technických oborů do služeb

„Česká republika patří historicky k zemím s vysokým podílem průmyslu na celkovém HDP. V posledních dvaceti letech dochází k postupnému poklesu zájmu o průmyslové profese a řemesla a přesunu mladší generace do oblasti služeb,“ uvedl předseda Komory Constantin Kinský.

O absolventy učilišť a technických středních škol mají přitom průmyslové firmy velký zájem. Zaměstnávají je tři čtvrtiny z nich. Jen čtvrtina firem se absolventům vyhýbá, protože jim chybí praxe, ale i zájem o nabízenou práci, ukazují výsledky průzkumu.

Už dnes některé profese chybí

Téměř třetině firem se ale nedaří nalézt vyučené zaměstnance a čtvrtina podniků by ocenila, kdyby bylo na trhu práce více absolventů středních odborných škol s maturitou. „Má-li si Česká republika dlouhodobě udržet vysokou konkurenceschopnost průmyslové výroby a nadále ji rozvíjet, je nutné usilovat o propagaci a popularizaci tradičních průmyslových profesí,“ komentoval to Kinský.

Už dnes firmy postrádají některé profese. Situace se podle nich nezlepší ani v příštích pěti nebo deseti letech. „Řada průmyslových firem v našem průzkumu upozorňuje na nesoulad mezi nabídkou a poptávkou na trhu práce v oblasti kvalifikovaných absolventů technických oborů a na jejich nedostatečnou praktickou připravenost,“ doplnil ředitel Komory Jaroslav Hubata-Vacek.

Snažit se můžou i firmy

O zlepšení se má podle něj zasadit nejen stát, ale i samotné firmy. „Řešením mohou být například vlastní doplňkové vzdělávací programy, které již dnes nadpoloviční většina dotazovaných realizuje formou dlouholeté praxe pro studenty či vlastních odborných kurzů,“ uzavřel Hubata-Vacek.