Domů Ekonomika Mladí absolve...

Mladí absolventi i zaměstnavatelé oceňují příspěvky na odbornou praxi

0

Přes tři tisíce zaměstnavatelů a podobný počet absolventů má zájem zapojit se do projektu Úřadu práce ČR Odborná praxe pro mladé do 30 let. Projekt nabízí příspěvek na plat zaměstnavatelům absolventů různých typů škol, kteří bez praxe nemohou najít zaměstnání.

Velkou odezvu vzbudil projekt odborné praxe pro mladé absolventy Úřadu práce ČR. Zájem o něj nyní má už více než tři tisíce mladých nezaměstnaných. Zaměstnavatelé nejsou pozadu. Nabízí zájemcům s podporou programu přes čtyři tisíce míst. Díky projektu zaměstnavatelé získají příspěvek na mzdu absolventa, který může dosahovat až 24 tisíc korun měsíčně. „Příspěvek nám pomohl výrazně snížit náklady na zaškolení nových pracovníků. Někteří absolventi se ukázali být velice schopní, ovšem nebýt tohoto programu, nejspíš bychom si jich při výběrovém řízení nevšimli,“ uvedl Petr Heller ze společnosti Puzzle-puzzle. Celkem chce program Odborná praxe pro mladé do 30 let podpořit vznik tří tisíc pracovních míst.

Díky příspěvkům z úřadu práce od července tohoto roku podepsalo pracovní smlouvu přes devět set absolventů. Nejvíce pracovních dohod zajistil program prozatím v Brně. „V mém oboru se mnoho volných míst neobjevuje a absolventů je přitom hodně. Zaměstnavatele jsem našla až díky zapojení do projektu,“ řekla Dana Elčknerová, absolventka brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity.

Žádat si o příspěvek z programu můžou všichni absolventi mladší třiceti let. Nezáleží na tom, zda vyšli učiliště, základní, střední, či vysokou školu. Přednost však mají nezaměstnaní, které Úřad práce eviduje déle než 4 měsíce a po skončení svého studia pracovali maximálně dva roky. „Program umožňuje mladým lidem získat potřebnou praxi a zvýšit tak jejich šance při hledání zaměstnání,“ objasnila úmysly ředitelka úřadu práce Marie Bílková.

Kromě příspěvku na mzdu mohou získat zaměstnavatelé i příspěvek na mentora, neboli pracovníka, který bude absolventa ve firmě zaučovat. Příspěvek může být první tři měsíce až 15 tisíc korun, pokud se mentor věnuje absolventu 15 hodin týdně. Nakolik se tato investice vyplatila, začne úřad zkoumat po skončení programu v roce 2015. Peníze na něj však úřad z velké části čerpá z operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.