Domů Dění v regionech Moravskoslezs...

Moravskoslezský kraj zvažuje zastoupení v Číně. Může vzniknout společný technologický park

V průmyslovém parku Suzhou v čínské provincii Jiangsu bude mít Moravskoslezský kraj napříště možná svou kancelář a zastoupení. Nabídku prezentovat severomoravský region v tamním centru výzkumu a špičkových technologií dostal hejtman Miroslav Novák při své návštěvě Číny na konci dubna. Kraj by tak mohl podle Nováka přilákat čínské investory.

„Těší mne, že Moravskoslezský kraj dostal tak významnou možnost se v Číně zviditelnit. Jsem přesvědčen o tom, že veškeré tyto aktivity vyústí v blízké budoucnosti v konkrétní výsledek v podobě čínské investice do regionu,“ uvedl Novák.

Česko: Moderní země s průmyslovou tradicí

Velká města provincie Jiangsu – Peking, Šanghaj, Nanjing a Suzhou – navštívil moravskoslezský hejtman koncem dubna společně se zástupci ostravských univerzit, kultury a moravskoslezských podnikatelů. Do Číny cestovali jako členové oficiální české delegace, kterou vedl předseda Parlamentu Jan Hamáček a která se v Pekingu setkala s představiteli čínské vlády a poslanci.

Česko se v Číně představilo na veletrhu China Shanghai International Technology Fair jako moderní a vyspělá země s průmyslovou tradicí a výhodnými investičními možnostmi. O těch mluvil hejtman Novák také s guvernérem provincie Jiangsu Li Xueyongem.

„Při jednání padl návrh na zřízení kanceláře Moravskoslezského kraje v technologickém parku Suzhou. Budeme tak zase o krok blíže třeba k výstavbě moderního česko-čínského technologického parku, který by v našem regionu nastartoval ekonomiku a podpořil vznik pracovních míst. Čínským partnerům pro tyto účely představuji hlavně průmyslovou zónu Barbora, která vzniká na Karvinsku, nabízíme také již fungující zónu Dukla a mošnovskou zónu,“míní Novák.

V červnu navštíví Karlovu Studánku 40 čínských dětí

Hejtman při jednáních mluvil i o kultuře a turistických příležitostech. „Například na přelomu loňského roku vyjela Janáčkova filharmonie na koncertní turné po východní části Číny a rýsují se další možnosti spolupráce v oblasti kultury. Dalším konkrétním společným projektem je lázeňská léčba dětí z Číny v Karlově Studánce, která se chlubí nejčistším ovzduším ve střední Evropě. V červnu do těchto lázní přijede čtyřicet dětí ve věku okolo deseti let ze Šanghaje. Tři týdny si v Karlově Studánce budou léčit dýchací cesty,“ upřesnil Novák.

Do Číny se chystá moravskoslezský hejtman zavítat i v květnu, kdy navštíví provincii Hebei. Doprovodit ho opět mají zástupci firem z regionu a předpokládá se, že hejtman podobně jako s představiteli provincie Jiangsu v roce 2013 podepíše memorandum o spolupráci i s touto velmi rychle se rozvíjející čínskou oblastí.