Domů Dění v regionech Na jižní Mora...

Na jižní Moravě vzniká strojírenský klastr. Inspiroval se v Rakousku a Německu

Industry Cluster 4.0

Nenechat si ujet vlak se jménem „Průmysl 4.0“. Takový je cíl strojírenských gigantů i menších firem a institucí nejen z jižní Moravy, jejichž zástupci se dnes setkali v Brně, aby založili nový strojírenský klastr. Industry Cluster 4.0 vzniká pod taktovkou Regionální hospodářské komory Brno. Její ředitel Čeněk Absolon se již dříve nechal slyšet, že inspiraci hledala komora i za hranicemi – zejména v Rakousku a Německu.

„Členství v klastru přijaly významné strojírenské firmy působící nejen v Brně a na jižní Moravě,“ předestřel Absolon. Na založení klastru se tak podílí jak velká jména oboru – například společnosti Alta, První brněnská strojírna Velká Bíteš, TOS Kuřim nebo Siemens – ale také menší společnosti a výzkumné instituce.

Podle Františka Motla z Regionální hospodářské komory Brno má klastr reagovat na digitalizaci a automatizaci průmyslu, potažmo strojírenství. „Tento trend, dnes známý pod pojmem ‚Průmysl 4.0‘, bude nejvýznamnější technologickou a strukturální změnou současného hospodářství nezbytnou pro udržení globální konkurenceschopnosti,“ upozornil Motl.

Ještě letos by se měl Industry Cluster 4.0 podle Motla začít připravovat na spolupráci s rakouskými kolegy z klastru Mechatronic. Cílem je předávat si vzájemně know-how a prohloubit vztahy mezi firmami. Další aktivity nového strojírenského klastru zahrnují mimo jiné účast na veletrzích a konferencích, B2B jednání nebo podporu technického vzdělávání.

Přečtěte si, jak jsme psali o Průmyslu 4.0 po brněnském Mezinárodním strojírenském veletrhu. Klikněte ZDE.