Domů Ekonomika Na zlepšení p...

Na zlepšení podnikatelského prostředí musí jít peníze z rozpočtu

0

Kvalita podnikatelského prostředí v Česku je základním kamenem úrazu konkurenceschopnosti tuzemských firem a podle většiny podniků se nemění k lepšímu. Na včerejší tripartitě, setkání představitelů státu, zaměstnavatelů a zaměstnanců, vláda představila desetibodový plán, jak podnikání v Česku zpříjemnit. Důležité ale je, aby se jednotlivé body v příštích letech promítly do příprav státního rozpočtu.

„Ministerstvo průmyslu a obchodu předložilo deset konkrétních opatření, která by měla zlepšit podnikatelské prostředí v naší zemi,“ uvedl po setkání tripartity předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Vláda plánuje například zjednodušit administrativu, investovat do infrastruktury, rozvoje stavebnictví, podpory vědy a výzkumu a jejich provázání s podnikatelským sektorem.

Zástupci firem i zaměstnanců záměry vlády vesměs oceňují. „Materiál chválíme jako krok správným směrem. Problémy jsou známé, ale řešit je a změnit praxi vyžaduje značné úsilí,“ řekl prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Hanák: Přístup ministra financí se musí zásadně změnit

Rozsáhlý soubor opatření by měl české ekonomice a podnikatelskému prostředí skutečně prospět. Klíčový však bude způsob, kterým jej vláda uvede v život. „Pro nás je důležité, aby se určitá opatření vybrala jako prioritní, časově se zasadila a skutečně se objevila v rozpočtech. Aby na ně byly vytvořené dostatečné finanční prostředky,“ komentoval plán ministerstva průmyslu a obchodu místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Václav Pícl.

Na tom musí vláda jako celek ještě zapracovat. „Není to v souladu se státním rozpočtem nebo názory ministra financí, a to se musí zásadním způsobem změnit,“ upozornil Hanák. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) zatím plánuje v roce 2015 šetřit. Ministerstvo financí představilo v první polovině dubna návrh rozpočtu, který počítá se schodkem sto miliard korun, a stojí hlavně na snižování provozních výdajů a na zvyšování investic, především v dopravní infrastruktuře a zateplování budov.

Hlavně zaměstnat mladé

Vláda chce také modernizovat opatření na podporu aktivní politiky zaměstnanosti „Chceme najít nové nástroje pro to, aby se snížila rekordní nezaměstnanost v České republice,“ přiblížil Sobotka. Bez práce je v současnosti v Česku přibližně šest set třicet tisíc lidí. Podle Sobotky by měl stát pomoci hlavně těm skupinám, které jsou na trhu práce nejvíce hendikepované. „Mluvíme o mladých lidech do třiceti let, lidech v předdůchodovém věku a lidech se zdravotním postižením,“ vypočetl premiér.

Podle prezidenta největšího svazu zaměstnavatelů v Česku je klíčová hlavně mladá generace. „Pokud mladí lidé ztratí chuť pracovat, dokonce zapomenou vstávat tak, jako kdyby chodili do práce, tak to je velmi špatná zpráva. Věnujme se jim, investujme do nich velkou část prostředků,“ apeloval Hanák.

Otázkou na kterou by měl přinést odpověď příští rok je i zvýšení minimální mzdy. Sobotka v zásadě není proti. „Myslím si, že je chyba, že v minulých letech tu došlo ke zmrazení a minimální mzda se nezvedla ani o korunu. Tím došlo k narušení trhu práce. Je důležité, aby existovaly co největší rozdíly mezi tím, co lidé dostávají, pokud jsou nezaměstnaní a pobírají sociální dávky a tím co dostávají, pokud pracují, byť za minimální mzdu. Čím vyšší je tento rozdíl, tím více to podporuje politiku zaměstnanosti a vytváří to určitou bariéru proti zneužívání sociálních dávek,“ vysvětlil předseda vlády.

Vláda je tak podle Sobotky od prvního ledna příštího roku připravena k dalšímu navýšení minimální mzdy. ČMKOS podle místopředsedy Pícla požaduje, aby minimální mzda vzrostla přinejmenším o pět set korun.

Obnovitelné zdroje? Riziko pro ceny energií

Tripartita jednala i o energetice, která je jedním z pilířů konkurenceschopnosti tuzemské ekonomiky. „Česká republika nebude podporovat stanovení evropského cíle pro podíl obnovitelných zdrojů. Vnímáme to jako velké riziko pro ceny energie a pro výdaje z veřejných rozpočtů, které by na to mohly být vynakládány,“ vyjádřil se premiér.

S tím souhlasí i zástupci zaměstnavatelů. „Nemůžeme si dovolit podobný experiment, jako byla fotovoltaika. Nedokážeme si také představit naši energetiku bez jádra a výstavby dalších reaktorů,“ doplnil šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.