Domů Ekonomika Nečas otevřel...

Nečas otevřel nový plynovod. Má zvýšit energetickou bezpečnost země

0

Česko už není závislé jen na plynu, který do země proudí z Ruska přes Ukrajinu a Bělorusko. Ruský plyn se k tuzemským spotřebitelům dostane novým plynovodem Gazela, který včera oficiálně otevřel premiér Petr Nečas. Gazela je součástí obřího projektu Nord Stream, který propojil Rusko s Německem.

Ukrajina neutáhne kohoutek

„Jedná se o tranzit zemního plynu, který je k nám dopravován z Ruska po dně Baltického moře, je to tedy projekt důležitý nejen pro Českou republiku, ale samozřejmě i pro celou Evropskou unii,“ komentoval význam plynovodu premiér Nečas s tím, že tato nová cesta pro ruský plyn zvyšuje energetickou bezpečnost země.

Podle premiéra by se tak neměla opakovat situace z roku 2009, kdy byly při Rusko – Ukrajinské plynové krizi dodávky plynu do Česka ohroženy. Plyn do země totiž nebude putovat jen přes Ukrajinu, ale díky Gazele i po mořském dně. Pokud tedy utáhne Ukrajina kohouty plynovodů, plyn se do Česka dostane i tak. „Gazela umožňuje diverzifikovat jak zdroje, tak přepravní trasy, a to je věc, která je nesmírně důležitá,“ dodal Nečas.

Plynovod zvýši konkurenceschopnost

Přes sto šedesát kilometrů dlouhý plynovod Gazela, který vede po českém území od Mostecka na Tachovsko, přišel na deset miliard korun. Podle odhadů odborníků by se měla tato investice do státní pokladny vrátit přibližně do deseti let. Plynovod totiž podle premiéra nepřinese Česku jen nezávislost na plynu, který do země proudí přes Ukrajinu, ale mohl by přispět i ke snížení jeho ceny. „Společně s otevřením trhů to představuje i velmi výrazný příspěvek ke zvýšení naší konkurenceschopnosti. Česká republika jako země průmyslově orientovaná potřebuje mít i rozumné ceny energií, včetně cen zemního plynu,“ vysvětlil premiér.

S tím souhlasí i Thomas Kleefuss, jednatel společnosti NET4GAS, s.r.o., která je za výstavbu plynovodu zodpovědná. „Nový plynovod uvolní prostor v dnes existující přepravní soustavě. Otevře se tak možnost zásobovat Českou republiku novými alternativními cestami, jako je plánovaný plynovod NABUCCO. Výsledkem bude, že GAZELA výrazně zvýší bezpečnost zásobování České republiky a zároveň podpoří konkurenční prostředí na tuzemském trhu s plynem,“ doplnil Kleefuss.

Česko přijde o poplatky

Spuštění nového plynovodu však nepřináší jen samá pozitiva. Polsko, Slovensko i Česko, které byly dosud významnými tranzitními zeměmi, kvůli tomu přijdou o část tranzitních poplatků, protože Gazprom přesune dodávky plynu ze starého plynovodu Družba na Nord Stream. „Pro Česko to minimálně znamená ztrátu dvou třetin tranzitních poplatků. Zůstaneme tranzitní zemí pro Německo,“ vysvětlil pro server iHned.cz Václav Bartuška, český velvyslanec pro energetickou bezpečnost.

Žádné komentáře

Napište komentář