Domů Ekonomika Nemocemi z po...

Nemocemi z povolání netrpí pouze horníci

0

Že je práce horníka nebo montážního dělníka často nebezpečná a není nic těžkého se při ní zranit nebo onemocnět, si dokáže představit snad každý. Úrazu na pracovišti se ale často nevyhnou ani lidé zaměstnaní v administrativě či zdravotnictví.

Vyplývá to ze zprávy ministerstva zdravotnictví o činnosti krajských hygienických stanic z loňského roku. Přesto byl v roce 2012 zaznamenán v Česku nejnižší počet hlášených onemocnění za posledních čtyřicet let. Podle hlavního hygienika ČR Vladimíra Valenty je to důsledek větší odpovědnosti zaměstnavatelů, kteří zvyšují bezpečnost na pracovišti.

Hygienici provedli na 20 000 kontrol po celé republice. Zaměřili se přitom na ta povolání, u nichž je riziko úrazu či onemocnění vyšší. Jednalo se především o montážní či stavební práce nebo manipulaci s nanotechnologiemi. Podle hlavního hygienika bylo nejčastějším problémem nedostatečné odvětrávání pracovišť či neopatrné zacházení s nebezpečnými chemickými látkami.

Nejčastějšími úrazy na pracovišti byly především nadměrné zátěže končetin, onemocnění z vibrací, kožní onemocnění, alergická onemocnění dýchacích cest nebo infekční onemocnění. Z výsledků rovněž vyplývá, že zaměstnanci, vykonávající rizikové práce, jsou nejčastěji vystaveni působení hluku nebo vysoké fyzické zátěži.

Nejnebezpečnější práce? Těžba černého uhlí a montování konstrukcí

Z hlediska hlášených onemocnění a úrazů na pracovišti mají nejrizikovější povolání horníci, kteří těží černé uhlí (13 % všech profesionálních onemocnění) a zaměstnanci pracující ve výrobě kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (11,6 %). Přes 8 procent ze všech evidovaných případů bylo hlášeno rovněž v odvětví zdravotní péče a 8 procent ve výrobě motorových vozidel, přívěsů a návěsů.

Přesto bylo ve srovnání s rokem 2011 vloni hlášeno o 13,2 procent méně profesních onemocnění. Podle Vladimíra Valenty může mít na tento pokles vliv také hospodářská krize, v jejímž důsledku klesá průmyslová výroba a zaměstnanci raději nepřiznávají své zdravotní problémy, aby nepřišli o práci.

Regionem s nejvyšším počtem evidovaných zaměstnanců vykonávajících rizikové práce je jednoznačně Moravskoslezský kraj, za kterým s méně než polovičními hodnotami následují kraje Středočeský a Ústecký společně s Prahou.